Trzynaście powodów: Sezon 2 - Online [Lektor PL]

May. 18, 2018
Twoja ocena 0
10 1 vote

Drugi sezon “Trzynastu powodów” dowodem na moc oddziaływania widzów na twórców seriali?

Ostatnimi laty kręci się naprawdę niezliczoną ilość seriali. Chwilami można się wręcz spotkać z opinią, że jest to liczba zbyt duża dla ludzi, którzy chcieliby być “na bieżąco” ze wszystkimi uznanymi serialami. Stało się to dosłownie fizycznie niemożliwe. Pomimo to, wciąż istnieją seriale, które zdobywają naprawdę ogromną rzeszę fanów, a ich zaangażowanie często jest w stanie wpływać na decyzje ich twórców. Tak stało się między innymi w przypadku losów serialu “Trzynaście powodów”. W czasie produkcji pierwszego sezonu serialu było jasne, że serial jest adaptacją książki, a adaptacja ta zamknie się w trzynastu odcinkach wyemitowanych w jednej serii. Niemniej jednak, już kilka dni po premierze serialu w serwisie Netflix pojawiły się głosy, że “Trzynaście powodów” powinno doczekać się kontynuacji…

Tak też się stało!

Pod wpływem licznych próśb, błagań i apeli widzów, twórcy zaczęli zastanawiać się, czy istnieje możliwość stworzenia drugiego sezonu tego hitowego serialu, który byłby kontynuacją historii opowiedzianej w sezonie pierwszym. Dość szybko okazało się, że jest to całkiem dobry pomysł, a wpływ na decyzję twórców i producentów miały też bez wątpienia niezwykle pozytywne recenzje serialu i rozgłos, jaki zyskał on na całym świecie.

W rok po premierze pierwszego sezonu “Trzynastu powodów”, platforma Netflix udostępniła widzom nowy, drugi sezon tego hitowego serialu.

Nie da się ukryć, że wielu widzów tej produkcji miało wątpliwości, czy historia opowiedziana w drugim sezonie sprosta ich oczekiwaniom. Pierwszy sezon był wierną adaptacją powieści Jay Ashera, tymczasem druga seria była już jedynie wyobrażeniem tego, jak mogły potoczyć się losy Claya Jensena i innych bohaterów “Trzynastu powodów”.

Obawy okazały się jednak bezpodstawne.

Drugi sezon serialu zdecydowanie “trzyma poziom” i sprostał oczekiwaniom widzów, które po sukcesie pierwszego sezonu były naprawdę wygórowane. Co prawda, jest spora grupa widzów, która uważa, że druga seria nie dorównała ich wyobrażeniom, niemniej jednak zebrała ona nadal dość dobre recenzje i miała bardzo dobrą oglądalność.

Fabuła drugiego sezonu “Trzynastu powodów” koncentruje się na procesie sądowym…

Po śmierci Hannah, jej rodzice postanawiają wytoczyć proces jej szkole. Pierwszy sezon kończy się odkryciem taśm Hannah przez jej rodziców. Po ich odsłuchaniu, rodzice zmarłej dziewczyny dochodzą do wniosku, że największą winę za śmierć ich córki ponosi szkoła, która zignorowała liczne sygnały świadczące o tym, że ich córka miała duże problemy w kontaktach z rówieśnikami, co bezpośrednio przełożyło się na jej decyzję o samobójstwie.

Ku zaskoczeniu wielu widzów, okazuje się, że po śmierci Hannah, jej rodzice rozwiedli się. Ojciec dziewczyny próbuje ułożyć sobie życie na nowo, u boku innej kobiety. Tymczasem matka Hannah dalej nie może pogodzić się ze śmiercią córki, a przy tym wciąż próbuje wyjaśnić wszystkie okoliczności jej śmierci.

Wydarzenia w sądzie mają wielki wpływ na uczniów szkoły, a zwłaszcza bohaterów, których poznaliśmy już w pierwszym sezonie serialu. Historię znowu oglądamy głównie z punktu widzenia Claya Jensena, niemniej jednak sezon drugi koncentruje się w mniejszej mierze niż w serii pierwszej na jego osobie. Bohaterowie drugoplanowi zyskują znacznie więcej naszej uwagi, a ich historie poruszają mnóstwo ważnych kwestii, takich jak na przykład:

– wątek Jessiki – i jej zmagania z traumą po gwałcie

– wątek Alexa – który próbował popełnić samobójstwo

– wątek Justina – który wpada w narkomanię

– wątek Bryce’a – okrutnego gwałciciela, który uważa, że pieniądze czynią go zupełnie bezkarnym

– wątek szkolnego pedagoga – zmagającego się z wyrzutami sumienia po śmierci Hannah

Drugi sezon “Trzynastu powodów” jest bardzo złożony, chwilami naprawdę psychicznie obciążający widza. Pokazuje on, że często potrzeba naprawdę tragicznych wydarzeń i wielu ofiar, aby sprawiedliwość mogła zatriumfować. A zachowanie i postępowanie młodych ludzi jest wypadkową stylu wychowania, jaki reprezentują ich rodzice.

“Trzynaście powodów” nie jest typowo amerykańskim serialem, w którym dobro zawsze zwycięża nad złem. Nawet jeśli postaci odnoszą tu swoje małe zwycięstwa, często okupione są one wielkim cierpieniem.

Istnieje wiele powodów, aby obejrzeć drugi sezon “Trzynastu powodów”. Dobra obsada, zaskakujące zwroty akcji, czy zwykła ciekawość, jak kończy się ta historia – to tylko niektóre z nich. Jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda rzeczywistość Claya Jensena i jego znajomych po śmierci Hannah, gorąco polecamy obejrzeć drugi sezon “Trzynastu powodów”. Na pewno nie będziesz żałował tej decyzji!

Zarejestruj się, aby obejrzeć Trzynaście powodów: Sezon 2 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 14014 Użytkowników

Udostępnij0

Zostaw recenzję o filmie: