Trzynaście powodów: Sezon 1 - Online [Lektor PL]

Mar. 31, 2017
Twoja ocena 0
10 1 vote

Można odnieść wrażenie, że w naszej współczesnej kulturze,w której coraz mniej jest tematów tabu, wciąż są pewne kwestie, o których nie sposób rozmawiać zupełnie “swobodnie”. Jednym z takich tematów jest bez wątpienia samobójstwo. Odebranie sobie życia wzbudza często w ludziach tak wielkie emocje, że poruszanie takiego tematu i oczekiwanie merytorycznej dyskusji jest w zasadzie niemożliwe.

Trzynaście powodów – czyli jak serial może przełamać każdy temat tabu

Tym większe było prawdopodobnie zdziwienie wielu, kiedy dwanaście lat temu, niejaki Jay Asher wydał książkę pod tytułem “Trzynaście powodów”, będącą historią amerykańskiej nastolatki, która zdecydowała się popełnić samobójstwo pod wpływem trzynastu tytułowych powodów, które zmieniły jej życie w koszmar. Powieść okazała się hitem na całym świecie, szybko zyskała miano bestsellera i miliony fanów na całym świecie. “Trzynaście powodów” może być postrzegane jako powieść z gatunku “young adult”, niemniej jednak porusza ona tak wiele ważnych dla każdego człowieka kwestii, że wymyka się ona jednoznacznej klasyfikacji.

Sukces powieści przełożył się na decyzję platformy Netflix, która zdecydowała się wyprodukować serial oparty na powieści “Trzynaście powodów”.

Co ciekawe, jedną z producentek serialu stała się sama Selena Gomez, która będąc wielką entuzjastką tej powieści, od wielu lat zabiegała o nakręcenie serialu opartego na jej motywach.

Marzenie zrealizowało się w 2017 roku, kiedy to Netflix udostępnił w swoim serwisie serial zatytułowany – tak jak powieść – “Trzynaście powodów”. Już w kilka dni po pojawieniu się produkcji w ofercie Netflixa, było jasne, że serial odniósł kolosalny sukces na całym świecie i jest on szeroko komentowany przez tysiące ludzi na wszelkich mediach społecznościowych.

“Trzynaście powodów” to serial bardzo wierny swojej pierwotnej, książkowej wersji.

Głównym bohaterem tej produkcji jest Clay Jensen – typowy, amerykański nastolatek, jeden z wielu uczniów przeciętnego, amerykańskiego liceum. Na pierwszy rzut oka Clay jest zupełnie niewyróżniającą się jednostką, która jest po prostu “trybikiem w maszynie”, w szkolnym systemie. Niemniej jednak Clay’a wyróżnia ogromna wrażliwość, inteligencja, wysokie morale i poczucie sprawiedliwości, które nie pozwala mu milczeć, gdy wie, że komuś dzieje się krzywda.

Claya spotykamy pierwszy raz w tydzień po wydarzeniu, które wstrząsnęło nim i całą jego szkołą. Tydzień wcześniej, jego bliska koleżanka – Hannah Baker popełniła samobójstwo, pozostawiając pogrążonych w bólu rodziców i zszokowanych znajomych.

Oglądając serial, dość szybko orientujemy się, że Hannah nie miała w szkole najlepszej opinii, a Clay żywił do niej uczucia. Śmierć Hannah jest dla chłopaka wielkim szokiem, sprawia mu wielki ból, którego on sam na początku sobie nie uświadamia. Przede wszystkim nie może on zrozumieć decyzji swojej przyjaciółki.

Wszystko zmienia się, gdy pewnego wieczoru Clay znajduje pod swoim domem pewne pudełko, a nim trzynaście kaset, które okazują się taśmami, które Hannah nagrała przed śmiercią. Każda taśma opowiada historię jednej osoby, która sprawiła, że Hannah postanowiła odebrać sobie życie. Taśmy docierają kolejno do trzynastu osób, które doprowadziły Hannah do samobójstwa.

Clay z przerażaniem szybko orientuje się, że jest jednym z trzynastu powodów, który doprowadził do śmierci Hannah…

“Trzynaście powodów” to światowy fenomen, podejmuje on bowiem temat, który stanowi temat tabu w naszym świecie. Jay Asher rozprawił się z nim fenomenalnie na kartach swojej powieści, a serial tylko pomógł tej historii dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Serial ten pokazuje, jak bardzo łatwo jest skrzywdzić drugiego człowieka. Nieraz, ludzie krzywdzą innych, a nawet nie zdają sobie z tego sprawy! Nie wiedzą, jak wielkie szkody są w stanie poczynić w umysłach ludzi o wielkiej wrażliwości. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. A konsekwencje te są czasem naprawdę tragiczne i niestety – nieodwracalne…

Premierę “Trzynastu powodów” na Netflixie poprzedziła ogromna kampania reklamowa online, w którą zaangażowana była sama Selena Gomez, jak i większa część obsady serialu. Jej celem było uwrażliwienie ludzi na kwestie poruszane w serialu i prawidłowy jego odbiór.

“Trzynaście powodów” powinno być pozycją obowiązkową dla każdego młodego człowieka. Serial ten jest w gruncie rzeczy serialem o walorach edukacyjnych i niezwykle dobitnie uświadamia każdego w kwestiach, które na co dzień nie są przez wcale szeroko komentowane. Serial zdecydowanie warty obejrzenia!

Zarejestruj się, aby obejrzeć Trzynaście powodów: Sezon 1 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 18482 Użytkowników

Udostępnij0

Zostaw recenzję o filmie: