Stranger Things: Sezon 1 - Online

Jul. 15, 2016
Twoja ocena 0
10 1 vote

“Stranger Things” już po emisji pierwszego odcinka okazał się być hitem. Serial dostępny online, o którym mówiono, że będzie tandetną produkcją dla nastolatków, skradł serca milionów widzów na całym świecie w różnym wieku, zbierając najlepsze recenzje. Twórcy byli nieustępliwi w dążeniu do celu tworząc spielbergowski świat osadzony w latach 80., którego historie chwytają za serce, a czasem mrożą krew w żyłach. W kontraście do przewidywalnych produkcji, “Stranger Things” jest czymś zupełnie nowym i fascynującym w swoim nietuzinkowym klimacie. Przedstawiamy recenzję sezonu pierwszego najlepiej ocenianego serialu 2016 roku, jeśli jeszcze go nie widziałeś – tutaj dowiesz się, dlaczego warto poświęcić mu swój czas!

Czytaj więcej

Klucz do sukcesu tego niezwykłego serialu tkwi przede wszystkim w sposobie opowiadania historii – bracia Duffer nie szczędzą na wątkach pobocznych, które jednak w jakiś cudowny sposób idealnie zgrywają się z głównym wątkiem produkcji, dopełniając fabułę i nie tworząc wrażenia wypełniacza czasu ekranowego. Mamy tu fantastycznie podaną kwintesencję lat 80. – nierozwiązane tajemnice, detektywistyczny klimat, zjawiska paranormalne, dzieciaki w roli głównej, a nawet uwielbiane przez każdego supermoce. Czego możnaby chcieć więcej, przenosząc się w intrygujący świat o przygaszonych barwach? Wbrew współczesnym standardom, twórcy nie podają widzowi rozwiązania zagadek na tacy, co tylko potęguje chęć zobaczenia następnego odcinka i dowiedzenia się, co dalej.

Klimat zupełnie nie tandetny

Fani produkcji lat 80. pokochają ten serial od pierwszego odcinka – mimo, że obsada składa się głównie z nastolatków, to jednak fabuła w żaden sposób nie zahacza nawet o infantylne rozwiązania – wiek głównych bohaterów tworzy niesamowity punkt widzenia, jakiego nie spodziewalibyśmy się po mrocznej produkcji rodem z powieści Stephena Kinga. Atmosfera budowana jest w sposób niezwykle przemyślany. Oprawa muzyczna nie opiera się na wciskaniu hitów epoki byleby widz nie zapomniał, jakie to były lata, a na umieszczaniu ich dokładnie w momentach, w których podkreśli charakter sceny i spotęguje jej przekaz. Sam sposób opowiadania historii zbudowany został na tajemnicy i to poczucie nierozwiązanej zagadki narasta aż do ostatniego odcinka, budując genialnie napięcie – bynajmniej w sposób zbyt powolny. Gdy trzeba – twórcy dodają przygodzie dynamizmu, kiedy widz potrzebuje odrobiny wytchnienia od mocnych wrażeń – powracają do paranormalnych zagadek. Straszą w sposób zupełnie nie jump-scarowy, używając zapomnianych we współczesnych produkcjach rozwiązań, nadających całości niesamowitej wręcz atmosfery realności, której na próżno szukać jest w większości seriali o tematyce zbliżonej do “Stranger Things”.

Obraz przekazujący emocje

Rzeczą nie do pominięcia jest sfera wizualna produkcji. Bracia Duffer robią z nią co chcą, perfekcyjnie oddając emocje przeżywane przez bohaterów bez potrzeby mówienia o nich na głos. Gra świateł, elementy charakteryzacji postaci i scenografia, nawiązująca często do sztampowych filmów lat 80. okraszona cudownie zgaszonymi kolorami – to wszystko składa się na fantastyczne podkreślenie tego, co w danej scenie jest najważniejsze. Efektem są świetnie nakręcone odcinki, z których każdy dopieszczony jest jak osobny film. Twórcy bawią się schematami postaci, które na pierwszy rzut oka robią wrażenie stereotypowych – mamy tu więc popularnego w szkole sportowca, nieśmiałą piękną dziewczynę czy grupkę odrzucanych przez społeczność szkolną kujonów. Z czasem stereotypy zostają przełamane i otrzymujemy wyraziste postacie, z których każda ma ważną do odegrania rolę i zmienia się na naszych oczach w coś więcej niż papierową kreacje, zyskując przy tym unikalny charakter. W jednej chwili widzimy zachowanie typowych nastolatków, by za chwilę zastanawiać się, czy to aby na pewno tylko dzieciaki. To sprawia, że niezwykle łatwo jest uwierzyć w prawdziwość nawiązywanych przez bohaterów relacji, wczuć się w ich rolę i obdarzyć sympatią.

Zaskakujące wydarzenia

Fabuła nie pozwala poczuć nudy nawet przez chwilę – zaskakując nas wciąż nowymi przygodami i rozwiązaniami, na które sami nigdy byśmy nie wpadli. Oto najważniejsze wydarzenia z sezonu pierwszego “Stranger Things”.

 • Will znika w drodze do domu, poszukujący go policjanci znajdują jedynie połamany rower.
 • Przyjaciele Willa postanawiają odszukać go na własną rękę – znajdując zamiast niego tajemniczą dziewczynę obdarzoną niezwykłymi umiejętnościami, uciekającą przed FBI.
 • Dziewczyna próbuje skontaktować się z zaginionym chłopcem, dowiadując się, że znajduje się w innym wymiarze i ucieka przed czymś bardzo złym.
 • Matka Willa, Joyce, nie wierzy w jego śmierć, otrzymuje od niego telefon, po którym domyśla się, że chłopiec jest w niebezpieczeństwie – nikt jej nie wierzy.
 • Joyce odszukuje kobietę biorącą niegdyś udział w eksperymentach prowadzonych przez FBI, która nie ma jednak kontaktu z rzeczywistością.
 • Zaprzyjaźniony policjant odkrywa, że śmierć chłopca została upozorowana i przekonuje do tego jego matkę wierząc w jej przeczucia. Razem postanawiają znaleźć Willa.
 • Policjant włamuje się do laboratorium, z którego uciekła tajemnicza dziewczyna, znajdując wejście do innego wymiaru.
 • Znaleźć chłopca postanawia także jego brat i siostra kolegi Willa, której przyjaciółka również zniknęła w tajemniczych okolicznościach.
 • Naukowiec prowadzący eksperymenty w laboratorium próbuje zataić, że jego ekipa także próbuje dostać się do innego wymiaru, by wykorzystać jego stworzenia na własną korzyść.
 • Brat chłopca wraz z towarzyszącą mu siostrą jego kolegi przedstawiają dowody na to, że Will wciąż żyje naukowcom z laboratorium.
 • Policjantowi udaje się znaleźć chłopca, obdarzona paranormalnymi zdolnościami dziewczyna pokonuje bestię z innego wymiaru ostatecznie samej w nim znikając.

Można śmiało stwierdzić, że “Stranger Things” jest wspaniałym podsumowaniem epoki, w której jest osadzone. W jego świecie odnajdą się zarówno starsi widzowie, jak i Ci trochę młodsi, którym pozwoli on zrozumieć, dlaczego rodzice wciąż powtarzają, jakie to kino było kiedyś wyśmienite. To zaskakująca podróż w czasie, z dodatkiem tajemniczości i odpowiednio dawkowanego napięcia, z pewnością każdy znajdzie w nim coś dla siebie!

Zarejestruj się, aby obejrzeć Stranger Things: Sezon 1 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 15939 Użytkowników

Udostępnij2

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!