Opowieść podręcznej: Sezon 2 - Online

Apr. 25, 2018
Twoja ocena 0
10 1 vote

Aktualnie Opowieść podręcznej ogląda 149 Użytkowników

Język: Polski

Obejrzało: 12744 Użytkowników

Drugi sezon serialu “Opowieść podręcznej” (ang. The Handmaid’s Tale) to kontynuacja historii o antyutopijnej, niedalekiej przyszłości. W centrum wydarzeń znów znajduje się June Osborne, której po przeniesieniu do Republiki Gileadu nadano imię Freda i oznajmiono, że jest podręczną, czyli jedną z nielicznych zdrowych kobiet, które mają możliwość rozmnażania. Jej nowe imię nawiązuje do imienia komendanta, do którego domu zostaje przydzielona. Zadaniem Fredy oraz każdej innej podręcznej jest urodzenie potomka komendantowi. Panujące zasady nakazują, by po narodzinach dziecka podręczna opuściła dotychczasowe domostwo, pozostawiła nowonarodzone dziecko małżonce pana domu, a następnie udała się do kolejnego przydzielonego dla niej domu, gdzie czeka na nią to samo zadanie do wypełnienia. Nazwa serialu pochodzi od tytułu książki Margaret Atwood, wydanej w 1985 roku, która stanowiła inspirację do powstania pierwszego sezonu. Drugi sezon serialu jest kontynuacją losów bohaterów z pierwszej serii, jednak w mniejszym stopniu nawiązuje do powieści, stając się jej swobodną interpretacją oraz fantazją na temat losów bohaterów. Serial “Opowieść podręcznej” jest emitowany od kwietnia 2017 roku online – za pośrednictwem platformy internetowej Hulu.

Zastosowane rozwiązania, przedstawiona problematyka

Seans drugiego sezonu serialu pozwala widzom, dzięki zastosowanym retrospekcjom, na poznanie historii bohaterów, ujrzenia ich codziennego życia przed i w trakcie zachodzących zmian politycznych i społecznych. Obserwujemy stopniową utratę praw przez kobiety. Utrudniony awans w pracy (sytuacja jednej z bohaterek, Emily – wykładowczyni akademickiej) czy niemożliwość niezależności finansowej, poprzez zamknięcie dostępu do konta bankowego u głównej bohaterki – June, brak społecznej akceptacji dla homoseksualizmu, to tylko nieliczne i bardziej łagodne ograniczenia, które spotykały bohaterki. Odłączanie płodnych kobiet siłą od ich rodzin i dzieci stanowiło dramatyczne rozwiązanie, które miało pomóc w rozmnażaniu rodzin, w których mężczyźni zasiadali na wysokich stanowiskach.

Ucieczka June

Druga seria to kontynuacja problematyki rozpoczętej w pierwszym sezonie. June Osborne jest przydzielona do domu komendanta Freda Waterforda i jego żony Sereny Joy Waterford. Jest w ciąży, jednak nie z “opiekunem”, lecz z Nickiem, strażnikiem i kierowcą rodziny Waterfordów. Fred nie zdaje sobie z tego początkowo sprawy, jest pewien, że Freda “nosi” jego dziecko, dopiero stopniowo nabiera podejrzeń, co do zaistniałej sytuacji. June/Freda postanawia uciec z domu, by zapewnić nienarodzonemu dziecku możliwość życia w normalnym świecie. W ukrywaniu pomaga kobiecie Nick. Niebezpieczna ucieczka, okresy oczekiwania na pomoc i wskazówki, ciągłe ukrywanie i niepewność wypełniają dni June. Gdy wydaje się, że kobiecie uda się odlecieć do Kanady, zostaje znaleziona przez grupę strażników wiernych opresyjnemu systemowi i przywrócona do domu Waterfordów wbrew swojej woli.

Obozy pracy i pobożne dystrykty

W drugim sezonie twórcy skupiają się na przedstawieniu dodatkowych lokalizacji w Ameryce po przemianach ustrojowych. Widzowie mogą obserwować nie tylko miejscowości, w których mieszkają komendanci wraz z żonami i przydzielonymi podręcznymi, ale również obozy pracy oraz specjalne osiedla, na których żyją pobożne rodziny, które od razu zgodziły się na przyjęcie obowiązujących obecnie zasad. Droga konformizmu, którą kroczą, jest tylko pozorna. Dzięki spełnianiu określonych działań mogą pozostać ze swoją dotychczasową rodziną i ten aspekt jest dla nich najważniejszy. W zamian muszą przestrzegać określonych zasad zachowania, regularnie uczęszczać na nabożeństwa, nosić jednolity strój. Obozy pracy, które istnieją na terenie Republiki to miejsca, gdzie w większości zsyłane są niepokorne podręczne, buntujące się przeciwko swoim komendantom lub ich żonom, nie wypełniające swoich zadań lub te, które utraciły możliwość rozmnażania. Obozy, już na pierwszy rzut oka przypominające obozy zagłady z czasów II wojny światowej składają się z baraków, w których przebywają w nocy skazane podręczne. W ciągu dnia kobiety są wyprowadzane na rozległe pola pełne trujących oparów, na których muszą zajmować się rolą. Skażona ziemia sprawia, że kobiety prędzej czy później umierają, stopniowo wyniszczane, przetrzymywane w nieludzkich warunkach i głodzone.

Podsumowanie

Liczne recenzje “Opowieści podręcznej” zachwalają podjęcie przez twórców niezwykle aktualnej tematyki dotyczącej praw kobiet i feminizmu. Cała obsada aktorska została dobrana w wyjątkowo dobry sposób. Poszczególni aktorzy świetnie sprawdzają się w swoich rolach, tworząc na ekranie postaci “z kości i krwi”, z niezwykłą dbałością o psychologię bohaterów. Każdy odcinek to okrutna historia o losie kobiet przyszłości, zachęcająca jednak do odkrywania ich dalszych losów. Zakończenie sezonu pozostawia widzów w osłupieniu oraz podziwie dla działań podjętych przez główną bohaterkę (i wspierające ją kobiety).

Najczęstsze zapytani po których trafia użytkownik na serial Opowieści Podręcznej Sezon 2:

  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 ile odcinków
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 online za darmo
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 online free
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 cda
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 lektor pl
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 zalukaj
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 chomikuj
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 gdzie obejrzeć
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 kiedy
  • Opowieści Podręcznej Sezon 2 premiera
Udostępnij0

Zostaw recenzję o filmie:

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website