Opowieść podręcznej: Sezon 1 - Online

Apr. 26, 2017
Twoja ocena 0
10 1 vote

Co jeśli wolność nie jest dana kobietom raz na zawsze? W ubiegłym roku obchodziliśmy stulecie nadania praw wyborczych Polkom, które są już standardem w praktycznie każdym demokratycznym państwie świata. Co więcej swobody obywatelskie kobiet rozszerzają się także w krajach zorganizowanych w inne ustroje, jak w Arabii Saudyjskiej, która pozwoliła kobietom na samodzielne kierowanie samochodami. Wydaje się, że ruch emancypacyjny, czyli nawołujący do równości w prawach kobiet i mężczyzn może iść tylko w stronę postępu. Czy aby na pewno? “Opowieść podręcznej” odpowiada przecząco.

Fenomen serialu “Opowieść podręcznej”

“Opowieść podręcznej” jest zdecydowanie jednym z najciekawszych seriali ostatnich lat. Wielokrotnie nagradzany – między innymi nagrodą Emmy, serialowym odpowiednikiem Oskara za sezon pierwszy – ma w sobie to coś, co sprawia, że widz nie może przejść obok produkcji obojętnie. Chociaż kreuje świat fikcyjnej przyszłości jest silnie osadzony w przeszłości. Podobnie, choć nie identycznie wyglądała rzeczywistość mieszkańców państw za żelazną kurtyną. Można w tym upatrywać jedną z przyczyn sukcesu serialu w Polsce.

“Opowieść podręcznej” jako wizja antyutopijna

Serial jest klasyczną antyutopią, czyli przeciwieństwem utopii. Jego akcja przedstawia kobiety funkcjonujące w przyszłości, w której ich prawa i wolności są ograniczane przez reżimy władzy. Jest ekranizacją powieści Margaret Atwood pod tym samym tytułem. Niektórzy krytycy w recenzjach dopatrują się w nim nawet dystopii, a więc przedstawienia negatywnego rozwoju współczesnej autorowi lub autorom dzieła rzeczywistości.

Serialowa rzeczywistość w pigułce

Miejscem akcji serialu jest Gilead, zbudowane na gruzach Stanów Zjednoczonych państwo totalitarne. Do katastrofy liberalnego świata doprowadził ostry kryzys demograficzny i kataklizmy naturalne, które spowodowały, że Amerykanów rodziło się coraz mniej. Dało to grunt do powstania fundamentalistycznej partii Banku Myśli Synów Jakuba, działającej pod płaszczykiem religii. To ona przejmując władzę podporządkowała sobie wszystkie kobiety i podzieliła na trzy kasty, każdą pełniącą funkcje służebne wobec mężczyzn. W Gileadzie mieszkają więc Żony – ich rolą jest zaspokajanie mężczyzn, Marty – służące i Podręczne – pełniące funkcję rozpłodową. Widać tutaj więc podobieństwa do historycznej III Rzeszy, jednak świat z powieści Atwood nie wyrósł na gruncie ateizmu. Reżim w “Opowieści podręcznej” każdą niegodziwość potrafi usprawiedliwić cytatem z Biblii. Jedną z podręcznych zostaje June – kobieta nowoczesna, wyzwolona, której wolność tak jak pozostałym kobietom zostaje odebrana nagle. Podporządkowana Komendantowi Fredowi i jego żonie Serenie usiłuje przetrwać, by odnaleźć odebraną jej córkę. Kobiecość w “Opowieści podręcznej” jest więc przedstawiona na niezwykle wielu płaszczyznach.

“Opowieść podręcznej” jako serial oddziałujący na rzeczywistość

O sile “Opowieści podręcznej” świadczą dyskusje o prawach kobiet, jakie toczą lub toczyły się w krajach, w których zadebiutowała produkcja. Serial jest rzadkim przypadkiem produkcji, która zachwyciła nie tylko krytyków, ale i widzów. Oprócz wspomnianej wyżej nagrody Emmy dla najlepszego serialu 2017 roku Złotego Globa i Emmy dla najlepszej aktorki 2018 i 2017 roku otrzymała Elisabeth Moss, za najlepszą aktorkę drugoplanową 2017 roku uznano Ann Dowd, serial zgarnął także statuetki Emmy w kategoriach najlepszy scenariusz i reżyseria. Nominacje do nagród Emmy w 2018 roku otrzymali Joseph Fiennes i Yvonne Strahovski potwierdzając, że obsada jest jednym z najmocniejszych punktów produkcji.

Gdzie oglądać “Opowieść podręcznej”?

Serial jest jednym z pierwszych seriali, który otrzymał najważniejsze nagrody w amerykańskiej telewizji, choć nie został wyprodukowany dla tradycyjnej telewizji. Jest pokazywany online na platformie streamingowej Hulu. “Opowieść podręcznej” w Polsce można zobaczyć za pośrednictwem kanału HBO i w ogólnodostępnej Stopklatce.

Najważniejsze informacje zawarte w recenzji:

Nazwa serialu: “Opowieść podręcznej”

Rok produkcji: 2017

Liczba sezonów: premiera 3 latem 2019

Formuła serialu: antyutopia kobiet

Platforma streamingowa: Hulu

Stacje pokazujące serial w Polsce: HBO, Stopklatka.

Najczęstsze zapytani po których trafia użytkownik na serial Opowieści Podręcznej Sezon 1:

  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 ile odcinków
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 online za darmo
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 online free
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 cda
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 lektor pl
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 zalukaj
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 chomikuj
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 gdzie obejrzeć
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 kiedy
  • Opowieści Podręcznej Sezon 1 premiera

Zarejestruj się, aby obejrzeć Opowieść podręcznej: Sezon 1 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 18435 Użytkowników

Udostępnij0

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!