Gra o Tron: Sezon 5 - Online [Lektor PL]

Apr. 12, 2015
Twoja ocena 0
10 1 vote

Największym atutem „Gry o Tron”, od samego początku, było bardzo niecodzienne podejście do wielu wątków. Dotychczas HBO zdążyło przyzwyczaić swoich fanów do wyjątkowo wysokiej dawki brutalności, nagości, czy samej seksualności głównych bohaterów. Schemat ten widzieliśmy w wielu innych produkcjach od HBO, le dopiero w „Grze o Tron” zdołało to nie tylko zostać dobrze wpasowane w fabułę, ale także napisane w taki sposób, który nie odrzucał widzów. Wszystko zmieniło się jednak w momencie premiery piątego sezonu serialu, wpisując produkcję na stałe, do kanonu najbardziej kontrowersyjnych w historii telewizji.

Największy z seriali?

Widzowie, którzy byli z serialem od samego początku, byli po trochu karmieni pewnymi kontrowersjami – nieodzownym elemencie całości. Dla nich wydarzenia z poprzedniego sezonu były naturalnym następstwem tego, co było czuć w serialu od samego początku. Okazuje się natomiast, że wszystko to było niczym w porównaniu do tego, co twórcy przygotowali dla widzów w sezonie piątym. Każda recenzja dostępna online czy w prasie drukowanej musiała kilkakrotnie bardzo głośno krzyczeć o niecodziennej i nienormalnej dawce brutalności serwowanej przez „Grę o Tron”. Serialowi, tak naprawdę, bardziej to pomogło, niż zaszkodziło, przyciągając przed ekrany jeszcze większe grono odbiorców. Każdy, kto sądził, że śmierć Joffreya, lub tortury dokonane na Theonie to za dużo, musiał przeżyć niemałe emocje podczas seansu sezonu piątego. Pomijając kontrowersje związane z wysokim poziomem brutalności serialu, „Gra o Tron” wraz z kolejną serią, pokazała, że jeszcze bardzo wiele ma w zanadrzu, a scenariusz, z sezonu na sezon, staje się coraz doskonalszym dziełem zdolnych scenarzystów. Adaptacja książki Georga R.R. Martina zdecydowanie zaczęła zasługiwać na tytuł jednego z najbardziej interesujących dzieł fantasy w historii telewizji. Ogromne pieniądze wyłożone przez HBO na produkcje tylko podwyższały poprzeczkę dla ewentualnej konkurencji, ale to nie efekty specjalne stały się wyznacznikiem wysokiego poziomu, jaki prezentował serial, ale bardzo dobrze stworzona fabuła.

Upadek

W sezonie piątym wciąż możemy zobaczyć, jak wielkie konsekwencje miała śmierć króla Joffreya dla całego Westeros, a nawet i dalszych części świata. Cersei, po stracie syna, który dzięki zasiadaniu na Żelaznym Tronie, również i ja obdarzał sporą władzą, tym razem musi zmierzyć się z czymś, czego chyba dawno nie czuła. Powolna utrata władzy, wymykająca się jej każdego dnia coraz bardziej, sprawia, że żałoba po synu wpędza ją w coraz większą frustrację. Kobieta zaczyna popełniać błędy, podejmuje bezowocne próby odzyskania dawnej pozycji, ale wszystko to na nic. Cersei powoli upada, jako dawniej wpływowa osoba i jako człowiek, co widać w coraz większej apatii i zrozumieniu własnego położenia. Widzowie mogą zobaczyć, jak osiąga absolutne dno, w momencie, w którym zostaje osądzona za zdrady dokonane jeszcze za życia jej męża. Karą za to jest zmuszenie jej do rozebrania się i przemaszerowania, będąc zupełnie nagą, przez ulice stolicy. Trudno sobie wyobrazić, czuć kiedykolwiek uda się jej jeszcze podnieść, ale zdecydowanie wymagałoby to ogromnego hartu ducha.

Niecodzienny sojusz

Daleko od Westeros Daenerys, zwana Matką Smoków, musi zmierzyć się z podobnym problemem, co Cersei. Daenerys zaczyna powoli tracić władzę, a wokół niej zbiera się coraz szersze grono osób, źle jej życzących. Kobieta, która należy do wyjątkowo naiwnych osób, nie chce wierzyć w liczne ostrzeżenia i zapewnienia, że nadciąga niebezpieczeństwo, skutkiem czego jest bardzo skomplikowana gra, pomiędzy nią a nienazwanymi przeciwnikami. Wielka armia, która miała jej zapewnić zdobycie Żelaznego Tronu, zaczyna wpadać w rozsypkę, dzieląc się na kilka mniejszych frakcji, zaciekle ze sobą walczących. Daenerys nie może nawet liczyć na swoje smoki, które wciąż nie są gotowe do walki. Szczęściem dla niej, w okolicy pojawia się sam Tyrion, który zbiegł z Westeros po przegranym procesie, w którym był oskarżony o zabicie króla Joffreya. Widzowie bardzo długo czekali na to spotkanie, które może mieć ogromne konsekwencje dla całego świta pokazanego w serialu. Daenerys i Tyrion mają wyjątkowo silne charaktery, dlatego ich sojusz może stać się poważnym zagrożeniem dla innych osób starających się zdobyć Żelazny Tron.

Bękart

„Gra o Tron” już dawno utwierdziła fanów w przekonaniu, że obsada serialu zmienia się bardzo dynamicznie. Śmierć nie powinna nikogo zaskakiwać, ale w przypadku tej pokazanej w piatym sezonie, jest zdecydowanie na odwrót. Jon Snow, który od zwykłego szeregowego członka straży muru, wspiął się na sam szczyt łańcucha dowodzenia, okazuje się zupełnie niekompetentnym człowiekiem na tym stanowisku. Jego decyzje są irracjonalne, ze strategicznego punktu widzenia wiele z nich jest po prostu porażką i widzą to wszyscy jego podkomendni. Snow powoli zaczyna czuć się wyalienowany w środowisku, które niegdyś było dla niego domem i dało wielu przyjaciół, a nawet braci. Niestety jego nieudolne dowodzenie sprowadza na wielu strażników śmierć, co ostatecznie spotyka także i jego.

Największe kontrowersje wzbudził jednak wątek Sansy, której wreszcie udało się dotrzeć do Winterfell, z niemała pomocą Littlefingera. Ku jej ogromnemu zaskoczeniu, zostaje ona oddana, jako żona, Baltonowi. Ten socjopata już podczas nocy poślubnej dopuszcza się obrzydliwego gwałtu, przez co każda recenzja rzucała gromami w twórców serialu. Obsada nie skomentowała tego wątku, a sami fani podzielili się na dwa obozy – tych twierdzących, że nie stało się nic strasznego i tych, że serial przekroczył pewne granice. „Gra o Tron” nigdy nie uciekała od kontrowersji i bardzo możliwe, że kolejne sezony również przyniosą wiele szokujących momentów.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Gra o Tron: Sezon 5 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 17762 Użytkowników

Udostępnij0

Recenzje użytkowników:

Zostaw recenzję o filmie: