Gra o Tron: Sezon 3 - Online [Lektor PL]

Mar. 31, 2013
Twoja ocena 0
10 1 vote

Serial “Gra o tron” Sezon 3

Serial “Gra o tron” oparty został na cyklu powieści „Pieśni lodu i ognia” autorstwa George’a R. R. Martina. Treści zawarte w książkach zostały zaadaptowane do wymogów telewizyjnych. Adaptacją całości serii do telewizji zajęli się David Benioff i D. B. Weiss. Poszczególne części serialu nie zawsze oddają chronologię zawartą w powieściach. Sezon trzeci opiera się mniej więcej na pierwszej połowie „Nawałnicy mieczów” – trzeciej części cyklu. Ostatnie sezony serialu wyprzedzają już chronologicznie treści zawarte w dotychczas opublikowanych książkach. Nazwa serialu nawiązuje do głównego wątku obydwu dzieł to jest walki o tron królestwa Westeros, zwanym “Żelaznym Tronem”.

Gra o tron Sezon trzeci

Kilka dni po premierze drugiego sezonu HBO wznowiło produkcje serii na trzeci sezon. Produkcja rozpoczęła się w lipcu 2012 r. Serial był kręcony głównie w:

 • Irlandii,
 • Irlandii Północnej,
 • Chrowacji,
 • Islandii,
 • Maroku.

Cała historia rozgrywa się w fikcyjnym świecie, głównie na kontynencie zwanym Westeros. Jeden wątek dotyczący królowej Daenerys rozgrywa się na innym kontynencie na wschodzie przedstawionego świata, znanym jako Essos. Sezon trzeci, podobnie jak w poprzedni, skupia się głównie wokół wojny pięciu królów. Po śmierci Renly’ego Baratheona wszyscy czterej królowie w Westeros wierzą, że mają prawo do Żelaznego Tronu. Jedynie Robb Stark – król Północy szuka zemsty za śmierć swojego ojca, lorda Eddarda “Neda” Starka.

Obsada części trzeciej to przede wszystkim dotychczas znani z poprzednich części: Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau, Lena Headey, Emilia Clarke i Kit Harington. W sezonie wprowadzono również kilku nowych bohaterów granych przez: Dianę Rigg, Ciarána Hindsa, Nathalie Emmanuel i Iwana Rheona.

Emisja i odbiór serialu

Trzeci sezon telewizyjnego serialu fantasy „Gra o tron” miał premierę w Stanach Zjednoczonych w stacji telewizyjnej HBO 31 marca 2013 r. Emisja ostatniego odcinka zakończyła się 9 czerwca 2013 r. W Polsce serial był emitowany z jednodniowym opóźnieniem. Serial można było również oglądać online na platformie HBO GO.

Krytycy docenili wartości produkcyjne serialu i obsadę aktorską. Pozytywne recenzje wzrosły w porównaniu do poprzedniego sezonu. Serial otrzymał nominację do nagród Emmy m.in. w kategoriach aktora drugoplanowego w serialu dramatycznym (Dinklage), aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym (Clarke) i serialu dramatycznego. Zdobył także nagrodę telewizji Critics’ Choice za najlepszy serial dramatyczny. Na portalu Rotten Tomatoes, trzeci sezon ma 97% pozytywnych ocen od 43 krytyków ze średnią oceną 8.49 na 10; sezon otrzymał również średnią ocenę każdego odcinka w wysokości 96%. Podsumowanie strony brzmi: “Gra o tron” kontynuuje dostarczanie najwyższej jakości rozrywki dla dorosłych, podnosząc stawkę jeszcze wyżej i pozostawiając widzów oczekujących na więcej

Jako ciekawostkę można podać fakt, że serial był najchętniej nielegalnie kopiowanym serialem w 2013 r.

Odcinki serii

Cały sezon trzeci składa się z 10 odcinków, z których każdy trwa około 50-60 minut. Lista tytułów poszczególnych odcinków przedstawia się następująco:

 1. Valar Dohaeris
 2. Mroczne skrzydła, mroczne słowa
 3. Ścieżka kar
 4. A teraz jego warta dobiegła końca
 5. Pocałowana przez ogień
 6. Wspinaczka
 7. Niedźwiedź i dziewica cud
 8. Drudzy Synowie
 9. Deszcze Castamere
 10. Mhysa

Każdy z nich składa się z kilku epizodów dotyczących różnych bohaterów dziejących się mniej więcej w tym samym czasie. Akcja serialu jest prowadzona linearnie i chronologicznie posuwa się do przodu.

Produkcja serialu

Serial realizowany jest przez stację HBO z niebywałym rozmachem. Widowiskowość zapewniają fantastyczne plenery i znakomite efekty specjalne. Specjalnie dedykowaną muzykę napisał hinduski kompozytor Ramin Djawadi. Zaangażowano Georga R.R. Martina jako konsultanta całego serialu. Popularności serii dodają również nagłe zwroty akcji i realizm przedstawiania brutalnych scen. W sezonie trzecim były to m.in. sceny z wesela Robba Starka, które zakończyło się pogromem całego dworu i armii króla Północy.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Gra o Tron: Sezon 3 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 18695 Użytkowników

Udostępnij0

Recenzje użytkowników:

Zostaw recenzję o filmie: