Gra o Tron: Sezon 2 - Online [Lektor PL]

Apr. 01, 2012
Twoja ocena 10
10 2 votes

Gra o tron sezon 2 to kolejny, drugi sezon serialu, który został wyemitowany w telewizji HBO od kwietnia do czerwca 2012 roku. Był podzielony na dziesięć odcinków, z których każdy trwał około 50-60 minut. Sezon opiera się głównie na wydarzeniach opisanych w książce „Starcie królów”, kolejnej z serii „Pieśń lodu i ognia” Georga R. R. Martina.

Coraz bardziej rozbudowana fabuła

Większość wątków coraz bardziej rozbudowanej fabuły toczy się na fikcyjnym kontynencie, Westeros, a jeden, bardzo ważny wątek rozgrywa się na pobliskim Essos. Gra o tron sezon 2 w głównej mierze opiera się na wydarzeniach wojny pięciu królów, z których każdy chce zdobyć Żelazny Tron i zawładnąć pozostałymi królestwami.

Jedną z największych zalet serialu, jak w każdym sezonie, jest jego obsada. Zobaczymy zarówno tych samych znakomitych aktorów, którym zawdzięczamy stworzenie kilku charyzmatycznych bohaterów (m.in. Peter Dinklage, Lena Heady czy Emilia Clarke), jak i nowych odtwórców ważnych ról, bohaterów, którzy sporo mogą w fabule namieszać (Natalie Dormer, Liam Cunningham). Akcja drugiego sezonu nieco się rozwarstwia w stosunku do poprzedniego i mamy do czynienia już z pięcioma wątkami głównymi:

  • wątek Królewskiej Przystani (osobo wątek Aryi)
  • wątek Winterfell (Bran i Robb osobno)
  • wątek Daenerys
  • wątek Nocnej Straży
  • wątek Stannisa Baratheona.

Królewska Przystań po śmierci Neda

W Królewskiej Przystani po śmierci Neda pozostała Sansa, która próbuje poradzić sobie mimo straty ojca. Nie może okazywać rozpaczy przed Lannisterami, przez co jest jej znaczenie trudnej. Arya uciekła z Zamku. Poznaje Jaqena H’ghara i rozpoczyna swoją własną drogę.

Wraca za to Tyrion, który chce objąć funkcję królewskiego namiestnika. Stara się zwrócić uwagę małej rady na ważne sprawy, mi.in. list od lorda dowódcy, w którym ten prosi o wsparcie i informuje o ataku Innych, co jednak nikogo nie wzrusza. Bronn zostaje dowódcą straży miejskiej, a wątek Shae dostaje coraz więcej miejsca w serialu. Każdy bohater w Zamku jest pochłonięty własnymi intrygami. Lannisterowie zaczynają toczyć jawną wojnę z Robbem Starkiem.

Bran w Winterfell i wyprawa Robba

W Winterfell Bran z maestrem Luwinem rozmawiają z podległymi Starkom lordami oraz starają się pomóc swoim poddanym. Bran zaczyna mieć wilcze sny, patrzy na świat oczami własnego wilkora. Sytuacja kompikuje się, gdy Winterfell zostaje napadnięte przez Theona, Starkowie z Hodorem i Oshą muszą uciekać. Robb wraz z Catelyn chce rozprawić się z Lannisterami, odpowiedzialnymi za śmierć jego ojca. Początkowo wygrywa każde starcie. Lekceważy jednak Waldera Freya, któremu obiecał, że weźmie za żonę jego córkę, a której to obietnicy dotrzymać nie zamierza.

Daenerys – budowanie potęgi

Daenerys jest w drodze ze swoimi towarzyszami. Po śmierci syna i khala pozostali jej tylko wierni ludzie, których nie zamierza zawieść. Smocza królowa zaczyna swoją drogę do władzy, okazując swoją siłę, ale też sprawiedliwość i dobroć.

Nocna Straż

Wyprawa Nocnej Straży dociera do Twierdzy Crastera, pierwszej osady dzikich, którzy nie opuścili swoich domów. Okazuje się, że Craster ma swoje tajemnice, które odkrywa Jon. Sam ratuje jedną z córek, a jednocześnie kochanek Crastera. Jon Snow natomiast trafia w ręce dzikich…

Stannis i Melisandre

Stannis Baratheon odprawia rytuały i bezwzględnie ufa swojej kapłance Melisandre. Stannis dyktuje list, w którym ogłasza nieprawe pochodzenie Joffreya, Tommena i Myrcelli. Nakazuje dostarczyć tę wiadomość do wszystkich zakątków kraju, od Muru po Arbor. Jest oddany kapłance, wierzy w każde jej proroctwo i radę.

Poza pięcioma wątkami głównymi, które są stale rozbudowywane, mamy do czynienia również z kilkoma wątkami pobocznymi, które także mają duże znaczenie i są niezbędne do rozwoju akcji, są to m.in. wątek Theona na Żelaznych Wyspach, wątek Renly’ego Baratheona, wątek związany z Walderem Freyem czy wątek Brienne z Tarthu, który przez pewien czas splata się z wydarzeniami związanymi z Jamiem Lannisterem, odbywają wspólną drogę, która obfituje w ciekawe wydarzenia.

Fabuła serialu staje się coraz bardziej wielowątkowa i skomplikowana. Nie jest to jednak minus, a raczej przeciwnie, to duży plus serialu. Dzięki znakomicie napisanemu scenariuszowi i wyrazistych postaciach, oglądający nie jest zagubiony w mnogości wątków, a przeciwnie czerpie z nich radość i ma większe możliwości interpretacyjne, więc serial bardziej go pochłania.

Zarejestruj się, aby obejrzeć Gra o Tron: Sezon 2 – Onlinez Lektorem Polskim

Obejrzało: 16656 Użytkowników

Udostępnij1

Recenzje użytkowników:

Zostaw recenzję o filmie: