Wiedźmin [2019] – Online - Lektor Polski

Wiedźmin [2019] – Online

Dec. 20, 2019
Twoja ocena 10
7.8 4 votes

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Dec. 20, 2019
10

Creator

Obsada filmu

Henry Cavill isGeralt of Rivia
Geralt of Rivia
Anya Chalotra isYennefer of Vengerberg
Yennefer of Vengerberg
Joey Batey isBard Jaskier
Bard Jaskier
MyAnna Buring isTissaia de Vries
Tissaia de Vries
Anna Shaffer isTriss Merigold
Triss Merigold
Jodhi May isQueen Calanthe
Queen Calanthe
Adam Levy isMousesack
Mousesack

Video trailer

Streszczenie filmu

Wiedźmin Geralt, zmutowany łowca potworów, szuka swojego miejsca w świecie, gdzie ludzie często okazują się gorsi niż najstraszniejsze monstra.

“Wiedźmin” Netflixa zaskakuje swoją formą, już w chwili ukazania się wzbudza duże kontrowersje. Premiera wyczekiwana od miesięcy przyprawiła o zachwyt widzów i nie obeszła się bez gorzkiego słowa krytyków gatunku. Czym tak naprawdę jest najnowsza adaptacja twórczości Andrzeja Sapkowskiego? Za co pokochali produkcję oglądający a za co znienawidzili? 

Serial “Wiedźmin” jest już dostępny online, i jak doskonale wiadomo nie jest ani pierwszą ani najbardziej popularną odsłoną kultowego cyklu. Oprócz robiącej furorę na całym świecie trylogii stworzonej przez CD PROJEKT RED i równie popularnej grze online GWINT jest jeszcze nasz rodzimy serialowy Wiedźmin z Żebrowskim w roli głównej. Nie wspominając już o potężnym zapleczu produkcji fanowskich, z których w ostatnich tygodniach wyróżniło się “Pół wieku poezji później”. W wypadku nowego serialu nie tylko obsada jest wyjątkowa. Co różni naszą nową produkcję od poprzednich? Najprościej mówiąc – wszystko.

Nowy Wiedźmin to serial oddany pierwowzorowi

Podczas gdy akcja gier osadzona jest po wydarzeniach z książek serial stara się być ich wierną ekranizacją. Już od pierwszego odcinka czujemy, że rozpoczynamy tę podróż z nurtem powieści Sapkowskiego, widać tu jego styl. Ekipa bardzo poważnie podeszła do Wiedźmina jako całości chcąc oddać prawdziwą naturę tych historii – nie jest to przygodówka o walecznym i honorowym zabójcy potworów, lecz kino w konwencji ocierającej się o dark fantasy. Świat, który przemierza Geralt jest brutalny, ponury i brudny. Sam Sapkowski był ponoć wzruszony kierunkiem, który obrał serial.

Co więc poszło nie tak jak powinno?

Serial ma tyleż sympatyków co przeciwników, pomimo iż recenzje online są w większości pozytywne. Co jest tego przyczyną? Jednym z powodów jest bez wątpienia obsada. Henry Cavill już od wczesnych etapów produkcji był wyborem kwestionowanym ze względu na swoją rozpoznawalność a także, nie oszukujmy się, charakterystyczną urodę. Zdaniem niektórych zdał swój test i odnalazł się w roli Geralta, jednak większość widzów zdecydowanie patrząc na białowłosego Cavilla wciąż widzi supermana. Rzecz jednak nie rozchodzi się tylko o głównego naśladowcę, zdaniem fanów obsada po prostu nie do końca pasuje do konwencji stworzonego przez Wiedźmina świata, który serial mimo wszystko stara się ukazać wiarygodnie. Jakie głosy przebijają się jeśli chodzi o fora i internetowe recenzje?

1. Pancerze Nilfgardczyków, wyglądające jak skorupy żuków

2. Yennefer i Triss Merigold różniące się od książkowych postaci

3. Czarnoskóre elfy i driady

4. Znalazło się wielu przeciwników kostiumowych postaci takich jak Strzyga

5. Wątki zostały mocna spłycone

6. Zbyt piękny Henry Cavill jako Wiedźmin

Wiedźmin mocno krytykowany za granicą

Nie zaskakuje również fakt, że serial ma dużo lepszy odbiór w Polsce. Anglojęzyczni recenzenci twierdzą, że nowy Wiedźmin Netflixa to produkcja właściwie tylko dla fanów, i pod wieloma względami rzeczywiście tak jest. Nie licząc cyfrowego Wiedźmina i gry online Gwint niewiele osób za granicą kojarzy książki Sapkowskiego. Ba, pisarz do dzisiaj boryka się z problemami wynikającymi z przeświadczenia ludzi, że książki napisane zostały na podstawie gier. I to może właśnie dlatego fani zza morza nie odnajdują się w tym klimacie. Sympatyk, który twórczość zna z gier dostaje nagle zekranizowaną pierwszą część sagi i nie za bardzo wie o co chodzi, nie zna tego Geralta, którego kreuje serial i nie nadąża za rozwojem akcji, która toczy się jednocześnie na przestrzeni wielu lat.

Czy to najlepsza adaptacja dotychczas?

Trudno powiedzieć czy serial Wiedźmin jest lepszy od gry czy produkcji online, jednak bez wątpienia jest to najlepsza ekranizacja jaką będziemy oglądać jeszcze przez bardzo długi czas. Warto więc? Podsumowując:

Plusy

– Oddanie książkom i fanom

– Realistyczny, brutalny świat Wiedźmina

– Fabuła postawiona ponad efekty specjalne

– Jaskier i Geralt w serialu zostali świetnie dobrani

– Choreografia walk na najwyższym poziomie, pojedynki są zjawiskowe

– Świetna ścieżka dźwiękowa

Minusy

– Produkcja nastawiona na zaznajomionych z Sapkowskim

– Fabuła jest chaotyczna

– Wydarzenia często mieszają się ze sobą

– Obsada spotkała się z krytyką

Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Wiedźmin [2019] – Online
Prawdziwy tytuł filmu The Witcher
First air date Dec. 20, 2019
Last air date Dec. 20, 2019
sezon 1
Odcinki 8
Duration 61m
Udostępnij3

Podobne tytuły

Zakazane imperium [2010] – Online
Rekrut [2018] – Online
Gel Dese Aşk [2020] – Online
Pour toujours, plus un jour [2020] – Online
Jeźdźcy smoków [2012] – Online
DC: Supergirl [2015] – Online
The Enemy Within [2019] – Online
Inuyashiki [2017] – Online
Mary Kills People [2017] – Online
Przyjaciele [1994] – Online
The Umbrella Academy [2019] – Online
Absentia [2017] – Online

Zostaw recenzję o filmie: