Washington [2020] – Online - Lektor Polski

Washington [2020] – Online

Feb. 16, 2020
Twoja ocena 0
10 1 vote

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Feb. 16, 2020

Creator

Creator

Obsada filmu

Streszczenie filmu

Stany Zjednoczone to stosunkowo młody kraj, który istnieje na arenie międzynarodowej od nieco ponad dwustu lat. W tym krótkim czasie zdołały jednak dorobić się statusu jednego z najpotężniejszych państw na świecie, co jest zasługą wielu istotnych wydarzeń w ich historii. Niepodważalnym punktem zwrotnym była rebelia przeciwko Wielkiej Brytanii w XVII wieku, co zakończyło się powstaniem pierwszej Unii złożonej z kolonii podległych dotychczas Koronie. Na czele tego powstania stanął Jerzy Waszyngton, którego sylwetkę możemy poznać w nowym serialu od History – „Washington”.

„Washington” serialem o Ojcu Narodu

Amerykanie otaczają niemal czcią Waszyngtona, jak i resztę przywódców powstania, dzięki którym ich kraj w ogóle powstał. Nazywają ich Ojcami Założycielami, ale wszyscy doskonale wiedzą, że na pierwszy plan wysuwa się postać Jerzego właśnie, który został pierwszym prezydentem, tworząc podwaliny nowego kraju. Nawet najmłodsi mieszkańcy Ameryki wiedzą doskonale czym konkretnie zasłużył się dla kraju Waszyngton, ale tak naprawdę, jest to jedyny aspekt jego życia nauczany w szkołach, a nawet na uczelniach. Zanim Jerzy został mężem stanu, zanim jeszcze wybuchła rebelia przeciwko Koronie, zdobył całkiem sporo doświadczenia życiowego, które przygotowało go do jego roli przywódcy. O tym uczą w zasadzie jedynie na kierunkach historycznych studiów, dlatego serial „Washington” może okazać się przełomowy, ale także i kontrowersyjny, bo jak wiadomo – amerykanie bardzo emocjonalnie reagują na wszelkie mroczne epizody w ich historii, a tych nie brakuje również w życiu tytułowego bohatera, co można także wyczytać online.

„Washington” to nowy hit od History?

Nowa produkcja od stacji telewizyjnej History ma trudne zadanie do wykonania, ponieważ przyszło jej zapełnić lukę po jednym z największych hitów w historii stacji, czyli „Wikingowie”. History usilnie stara się stawić czoła wymaganiom widzów, którzy wcześniej kojarzyli ich programy głównie z dokumentami, spośród których wiele można obejrzeć np. na CDA. Czasy jednak się zmieniły i teraz każdy chce mieć w swojej ofercie przynajmniej jedną hitową produkcję ze świata seriali. Być może stanie się tym właśnie „Washington”, który już na samym swoim starcie pokazuje ogromny potencjał, nie tylko w warstwie historycznego przekazu, ale także dobrze napisanej fabule. Oczywiste jest to, że największa w tym zasługa głównego bohatera, który rzeczywiście miał życie pełne przygód, jak wielu mu podobnym osadników mieszkających wtedy jeszcze w koloniach brytyjskich. Lektor w tym przypadku może okazać się niezbędny, głównie ze względu na bardzo silny akcent brytyjski obecny w serialu.

Historia narodu pokazana w „Washington”

Młody Jerzy, który wychował się bez ojca, nie widząc żadnych perspektyw życiowych, postanawia zaciągnąć się w szeregi armii brytyjskiej. Służba dla Korony nie była wówczas lekka, biorąc pod uwagę, w jakich czasach żył główny bohater. Indianie wciąż stanowili realne zagrożenie, kolonie nadal nie był w pełni samowystarczalne, a obecni na północy Francuzi, tylko czekali na odpowiednią sposobność, by zagarnąć tereny należące do osadników. Waszyngton powoli pnie się w górę łańcucha dowodzenia, pokazując swój upór i determinację, a także cechy, które świadczyć mogą o jego potencjale przywódczym. Narastające w koloniach niepokoje społeczne, przeradzające się powoli w otwarty bunt przeciwko Koronie, nie umykają uwadze młodego Jerzego, który dzień po dniu zaczyna skłaniać się ku ideom głoszonym przez rebeliantów. W końcu coś w nim pęka i postanawia przejść na ich stronę, oferując swoje doświadczenie wojskowe, co wkrótce okaże się kluczowe dla całej walki o wolność. W serialu „Washington” lektor Polski w wielu miejscach pomaga nie tylko w kwestii językowej, ale także kulturowej, tłumacząc pewne zawiłości sprzed lat.

„Washington” eksploruje część życia Jerzego, zanim jeszcze stał się głównym architektem stworzenia Stanów Zjednoczonych. Obserwowanie jego powolnej drogi ku wygranej pokazuje go z zupełnie innej, wcześniej mało znanej szerszemu gronu widzów, strony. Dbałość serialu o szczegóły, również te zawarte w scenografiach i strojach z epoki, budzi podziw, ale to, co robi największe wrażenie, to właśnie historia zwykłego chłopca, który stał się jednym z największych bohaterów w historii Ameryki.

Washington [2020] – Online
Washington [2020] – Online
Prawdziwy tytuł filmu Washington
First air date Feb. 16, 2020
Last air date Feb. 18, 2020
sezon 1
Odcinki 3
Udostępnij0

Podobne tytuły

Sex, Explained [2020] – Online
Farmaceuta [2020] – Online
Kevin Hart: Don’t F**k This Up [2019] – Online
Hillary [2020] – Online
Visible: Out On Television [2020] – Online
Pick of the Litter [2019] – Online
The Toys That Made Us [2017] – Online
The Trials of Gabriel Fernandez [2020] – Online
Justin Bieber: Seasons [2020] – Online
Abstract: The Art of Design [2017] – Online
Bering Sea Gold [2012] – Online
Nasza planeta [2019] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!