Visible: Out On Television [2020] – Online - Lektor Polski

Visible: Out On Television [2020] – Online

Feb. 14, 2020
Twoja ocena 0
0 0 votes

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Feb. 14, 2020

Streszczenie filmu

W seialu online Visible są chwile mrocznego humoru: W telewizji (Apple TV+), ale są pogrzebane głęboko. Ta historia życia LGBTQ z końca XX wieku, widziana przez pryzmat amerykańskiej telewizji, przenosi się z telewizyjnych przesłuchań McCarthy’ego do dominacji słynnego imperium Ryana Murphy’ego (Glee, Pose, itp.). Kiedy w latach 80. osadza się na okresie dynastii, staje się jasne, że dotarcie do takiego spektaklu jak drag ball dramat Pose było długą i trudną podróżą. Steven Carrington z Dynastii był gejem, aż do czasu, gdy nim nie był, ale gdy znów był, jego męskie zainteresowania miłosne miały tendencję do spotykania lepkiego końca. “Wielu męskich partnerów zostało zabitych”, intonuje głos w hilarijnie ponurych tonach.

Skąd się wziął ten serial online bez limitu

W 1995 roku, pełnometrażowy dokument “The Celluloid Closet” przyglądał się homoseksualizmowi w Hollywood i w filmach. Była to opowieść o podtekstach, kodach i moralnym oburzeniu. Widoczny wykonuje podobne zadanie na małym ekranie. Ale telewizja zawsze czuła się bardziej intymnie i domowo niż kino, co pozwala Visible sięgać głębiej i szerzej, gdy chodzi o zmiany społeczne i kulturowe. Tak więc ten gruntowny dokument od ekipy stojącej za The Keepers obejmuje telewizję reality, wywiady informacyjne i nagrania z zamieszek i protestów, sitcomów i dramatów, które wszystkie kładą kolejną kostkę brukową na drodze do widoczności. Ponad pięć odcinków, luźno chronologicznych i każdy skupiony wokół jakiegoś tematu, postrzega telewizję zarówno jako portret tego, co się działo, jak i jako katalizator zmian kulturowych.

W Visible: Out On Television lektor pl wczesne epizody są najbardziej fascynujące, a materiał archiwalny jest skarbnicą uprzedzeń i ignorancji. Kiedy w latach 50-tych i 60-tych w telewizji pojawiły się osoby LGBTQ, w najlepszym wypadku były to okazy lub ciekawostki. Jeden z autorów wspomina, że został poproszony o udział w talk show, w którym tematem była niepełnosprawność. Jako lesbijka dołączyła do głuchoniemego mężczyzny i mężczyzny ze stwardnieniem rozsianym. Psychiatrzy głębocy mówili trzeźwo o homoseksualizmie jako nieuleczalnej chorobie psychicznej. Kiedy na początku lat 60. nie odebrano pilota sitcomu, ponieważ uważano, że szafa z ołowiem jest “zbyt masywna”, to całkowicie uniemożliwiło jej działanie. George Takei, jedna z wielu wielkich, gadających głów, pamięta myślenie: “Muszę obserwować swoje zachowanie, jeśli mam zamiar budować swoją karierę jako aktor”.

Rozkręcenie akcji

Wanda Sykes i Wilson Cruz (który zagrał przełomową postać Rickie’go w jednym z najlepszych dramatów młodzieżowych wszechczasów, My So-Called Life) współtworzą serię i pojawiają się na ekranie wraz z Ellen DeGeneres, Armisteadem Maupinem, Caitlyn Jenner, Ryanem Phillippe, Neilem Patrickiem Harrisem i Oprah Winfreyem, i wieloma innymi. Niektóre są bardziej wymierne niż inne – na odcinku o tym, dlaczego zamieszki w Stonewall nie były transmitowane, aktywistka panna major Griffin-Gacy mówi “Walczyliśmy o nasze pieprzone życie”, a wściekłość Billy’ego Portera na temat epidemii AIDS jest całkowicie wstydliwa dla tych, którzy już o niej zapomnieli. Ale to jest ambitne, kompleksowe i, co najważniejsze, włączające.

Asia Kate Dillon, nie-binarna gwiazda Orange Is the New Black and Billions, i jedna z mówiących postaciw Visible: W telewizji.

Historia telewizji na małym ekranie – Visible: Out On Television lektor pl bez limitu

Twórcy filmu rozumieją, że historycznie telewizja została zdominowana przez zdystansowanych białych mężczyzn, którzy przechylają narrację i dokładają wszelkich starań, aby to skorygować. Transseksualni i niezorientowani na płeć autorzy omawiają swoją historię. Istnieje genialne archiwalne nagranie Christine Jorgensen, jednej z Amerykanek, która miała przeprowadzić operację zmiany płci, mówiące o jej przejściu do tłumu reporterów w latach 50. Późniejszy epizod omawia wymazanie biseksualizmu za pomocą Carrie in Sex i City lekceważąco odnosząc się do niego jako do “zwykłego layoutu w drodze do Gaytown”. Empire, The Wire i Arka Noego analizowane są pod kątem ich przedstawienia doświadczeń czarnych gejów. W jednym z szczególnie poruszających odcinków serii, Cruz ujawnia, jak bardzo jego własna historia była podobna do historii jego postaci w My So-Called Life. Cruz został wyrzucony z domu, kiedy wyszedł do ojca i mieszkał między samochodem a kanapami przyjaciół. Twórca serialu, Winnie Holzman, wpisała go do programu. Cruz mówi, że nawet teraz, dostaje codziennie przypomnienia, co to znaczyło dla gejów nastolatków, aby zobaczyć postać jak Rickie na ekranie, mimo że My So-Called Life zakończył się po zaledwie jednym sezonie, 25 lat temu.

Visible: Out On Television lektor pl wykonuje doskonałą pracę, wykorzystując telewizję, aby uchwycić puls Amerykanów. Jest to amerykański serial, i jako taki zakłada wiedzę, która może nie istnieć dla tych, którzy nie dorastali w amerykańskich gospodarstwach domowych. Od czasu do czasu nie pozwala na szerokie pociągnięcia pędzlem, a kiedy to robi, ma ciekawy efekt odczuwania zarówno zbyt długiego, jak i zbyt mało szczegółowego.

 

Visible: Out On Television [2020] – Online
Visible: Out On Television [2020] – Online
Visible: Out On Television [2020] – Online
Prawdziwy tytuł filmu Visible: Out On Television
First air date Feb. 14, 2020
Last air date Feb. 14, 2020
sezon 1
Odcinki 5
Duration 55m
Udostępnij0

Podobne tytuły

Pandemic: How to Prevent an Outbreak [2020] – Online
The Grand Tour [2016] – Online
Bering Sea Gold [2012] – Online
Hillary [2020] – Online
13 Reasons Why: Beyond the Reasons [2017] – Online
Siedem światów, jedna planeta [2019] – Online
Washington [2020] – Online
The Goop Lab [2020] – Online
Justin Bieber: Seasons [2020] – Online
Nasza planeta [2019] – Online
Ostatni taniec [2020] – Online
The Toys That Made Us [2017] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!