Outsider [2020] – Online - Lektor Polski

Outsider [2020] – Online

Jan. 12, 2020
Twoja ocena 0
0 0 votes

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Jan. 12, 2020

Creator

Obsada filmu

Ben Mendelsohn isRalph Anderson
Ralph Anderson
Cynthia Erivo isHolly Gibney
Holly Gibney
Bill Camp isHowie Gold
Howie Gold
Mare Winningham isJeannie Anderson
Jeannie Anderson
Jason Bateman isTerry Maitland
Terry Maitland
Paddy Considine isClaude Bolton
Claude Bolton
Julianne Nicholson isGlory Maitland
Glory Maitland
Yul Vazquez isYunis Sablo
Yunis Sablo
Jeremy Bobb isAlec Pelley
Alec Pelley
Marc Menchaca isJack Hoskins
Jack Hoskins

Streszczenie filmu

“Outsider” to kolejny ambitny serial prosto od HBO, który ma spore szanse na to, aby na trwałe wejść do kanonu najlepszych seriali w historii telewizji. HBO to stacja, która jak wiadomo tworzy nader ambitne i trudne produkcje już od wielu lat: szlak innym serialom przetarły już dość dawno temu takie seriale, jak chociażby “Six Feet Under” czy “Deadwood”. Dalsza historia to prawdziwa plejada fenomenalnych seriali dramatycznych, by wymienić tutaj między innymi “The Leftovers”, “Detektyw” czy nieco nowszą “Dynastię”.

“Outsider” to kolejny ambitny serial, który wpisuje się w gatunek zapoczątkowany już przez “Detektywa” a więc swoiste połączenie serialu dramatycznego z produkcją kryminalną. Porównania do “True Detective” są zresztą dosyć powszechne, przede wszystkim ze względu na specyficzny, mroczny i przytłaczający klimat obu tych seriali. Jednocześnie dostępny online “Outsider” to produkcja oryginalna, w dużej mierze za przyczyną obecności wątków nadprzyrodzonych, jakkolwiek w żaden sposób nie można przyporządkować tego serialu do kategorii fantasy.

O czym jest serial “Outsider” od HBO?

Kanwę historii stanowi dzieło pisarza, którego być może niektórzy z nas kojarzą. Chodzi mianowicie o pewnego amerykańskiego autora nazwiskiem Stephen King. Mistrz horroru niejednokrotnie udowadniał, że znakomicie radzi sobie również w innych obszarach, w tym także jako autor powieści kryminalnych a nawet obyczajowych, by wspomnieć wybitną lecz chyba wciąż niedocenianą powieść “Dolores Claiborne”. “Outsider”(taki tytuł nosi powieść Kinga, na której opiera się najnowszy serial od HBO) to kolejny już dowód na to, że autor “Lśnienia” z maestrią potrafi się odnajdywać w różnych rejestrach literackich.

Początek fabuły to brutalne morderstwo zaledwie 11 letniego Frankiego Petersona. Zbrodnia nosi specyficzne znamiona i wydaje się całkowicie niewytłumaczalna, przez co stanowi tym większy szok dla lokalnej społeczności i właśnie od tego zaczyna się serial. Prowadzący śledztwo detektyw po namyśle postanawia zaangażować w sprawę detektyw Holly Gibney, która poza niewątpliwym talentem dysponuje także pewnymi wyjątkowymi zdolnościami a jednocześnie trudną i nieprzystępną osobowością. Z czasem na jaw zaczyna wychodzić coraz więcej detali. Sprawa nie staje się jednak przez to prostsza i bardziej zrozumiała, a wręcz przeciwnie. Z każdym kolejnym nowym odkryciem prowadzący śledztwo detektywi utwierdzają się w przeświadczeniu, że zbrodnia jedenastoletniego dziecka to jedynie przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Więcej oczywiście nie będziemy tutaj zdradzać. Należy jednak zaznaczyć, że serial “Outsider” cechuje się naprawdę świetnie prowadzoną fabułą, która trzyma widza w napięciu dosłownie od pierwszej minuty aż do całkowicie niespodziewanego finału. 

“Outsider” online: czy warto obejrzeć?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak. Serial jest dostępny w serwisach internetowych, przez co bez żadnego problemu można uzyskać do niego pełny dostęp online. Do wyboru są polskie napisy lub też lektor. Niezależnie jednak od tego, co wybierzemy, “Outsider” to kawał naprawdę świetnie napisanej oraz opowiedzianej historii, z prawdziwą tajemnicą, kunsztownie prowadzoną fabułą oraz pełnokrwistymi postaciami. A to wszystko osadzone w nieoczywistych, pełnych melancholii pejzażach amerykańskiego stanu Georgia. Dostępny CDA “Outsider” to także znakomite aktorstwo, które zresztą dodatkowo przydaje tej produkcji walorów dramatycznych.

Jak zawsze HBO zadbało także o warstwę muzyczną, najwyższej jakości zdjęcia oraz montaż. Wszystko to sprawia, że oparty na motywach powieści Stephena Kinga serial “Outsider” to pozycja wręcz obowiązkowa, i to nie tylko dla zadeklowanych wielbicieli takich seriali, jak “Fargo” lub wspominany już powyżej “Detektyw”. Oczywiście, także lektor polski został dobrany w taki sposób, aby głos znakomicie pasował do klimatu fabuły, co jest kolejną cechą charakterystyczną dla chyba wszystkich produkcji HBO a zarazem niestety nadal niedoścignionym wzorem dla innych stacji i platform.

Czy jednak w ostatecznej konsekwencji serial “Outsider” zapisze się w historii telewizji jako dzieło naprawdę pierwszoplanowe? Wydaje się, że jest to scenariusz wysoce prawdopodobny, o czym świadczą chociażby recenzje amerykańskich krytyków.

Outsider [2020] – Online
Outsider [2020] – Online
Outsider [2020] – Online
Outsider [2020] – Online
Prawdziwy tytuł filmu The Outsider
First air date Jan. 12, 2020
Last air date Jan. 12, 2020
sezon 1
Odcinki 10
Duration 60m
Udostępnij3

Podobne tytuły

Kapitan Jastrząb [2018] – Online
Dziewczyny nad wyraz [2017] – Online
Trzynaście powodów [2017] 13 powodów – Online
FBI [2018] – Online
Riverdale [2017] – Online
Kroniki Times Square [2017] – Online
The Marvelous Mrs. Maisel [2017] – Online
GLOW [2017] – Online
Wampiry: Dziedzictwo [2018] – Online
BoJack Horseman [2014] – Online
Śmierć pod palmami [2011] – Online
When the Camellia Blooms [2019] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!