Dark [2017] – Online - Lektor Polski

Dark [2017] – Online

Dec. 01, 2017
Twoja ocena 0
10 1 vote

Sezony i odcinki

1Sezon 1 Dec. 01, 2017

Creator

Obsada filmu

Oliver Masucci isUlrich Nielsen
Ulrich Nielsen
Louis Hofmann isJonas kahnwald
Jonas kahnwald
Deborah Kaufmann isRégina Tiedemann
Régina Tiedemann

Video trailer

Streszczenie filmu

Netflix już wiele razy udowodnił, że doskonale wie, w jaki sposób kreować nowe trendy w serialach. Doskonałym dowodem potwierdzającym ich intuicję niech będą liczne seriale, które w ciągu ostatnich lat, zmusiły tradycyjne stacje telewizyjne do rewizji ich podejścia do kręcenia kolejnych produkcji odcinkowych. Gigant streamingowy oferuje wiele ciekawych i naprawdę dobrych tytułów online, ale od samego początku widać było, że wszystkich twórców związanych z Netflixem wyraźnie ciągnie w stronę fantastyki. Ten gatunek powoli wychodzi na pozycję lidera wśród nowych propozycji oferowanych na ich stronie.

„Dark” to same zagadki

Kilka lat temu Netflix postanowił, że rozpocznie produkcje seriali oryginalnych, z niemal wszystkich zakątków świata, do których dociera ich serwis online. Serial za serialem można było rozpoznać pewne prawidłowości zastosowane w tym ambitnym planie. Okazuje się bowiem, że sci-fi to niemal wymóg, jeśli chodzi o nowości zaakceptowane do produkcji. Nie inaczej jest w przypadku „Dark”, który tuż po swojej premierze został okrzyknięty jedną z najlepszych i najistotniejszych produkcji z tego gatunku ostatniej dekady. Wiele osób zastanawiało się, co kryje się za tym tajemniczym tytułem, który poprawnie insynuuje, że będzie wyjątkowo mrocznym dziełem. „Dark” stało się jednym z pierwszych seriali, które rozpoczęły modę na zagmatwane i pełne logicznych łamigłówek historie, niedające się wytłumaczyć bez znajomości całego sezonu. Widzowie na całym świecie, nawet po skończonym seansie online, tworzyło niesamowite teorie na temat wydarzeń obejrzanych na ekranie, bo „Dark” ma to do siebie, że niczego tak naprawdę nie wyjaśnia. Fabuła nie chce tego robić, bo serial ewidentnie został rozpisany na kilka sezonów i ostateczne oświecenie nawiedzi fanów zapewne po finałowym odcinku. Nie można jednak być tego zupełnie pewnym, bo twórcy, którzy specjalizują się w tego typu mrocznych zagadkach, jak „Dark”, lubią pozostawiać niedopowiedzenia, które będą pobudzać wyobraźnie odbiorców jeszcze przez długi czas. Finałowy sezon, który pojawić się ma w 2020 roku, a który trafi nie tylko na Netflixa, ale chwilę później na CDA, odpowie na te pytania, co zamierzają twórcy.

Podróże w czasie w „Dark”

Fabuła „Dark” wydaje się niemal niemożliwa do streszczenia, nie dlatego, że można komuś popsuć przyjemność z oglądania spoilerami, ale dlatego, że wydarzenia z ekranu nie mają swojego początku i końca. Produkcja wiele razy nawiązuje do Wstęgi Mobiusa, czyli znaku nieskończoności, co doskonale oddaje całość scenariusza, stworzonego w taki sposób, aby nawet widz nie mógł doszukać się wyraźnego rozpoczęcia tej niesamowitej przygody. Głównym jej bohaterem jest nastolatek z miasteczka Winden w Niemczech. Jonas, bo tak ma na imię, musi poradzić sobie z dramatycznymi wydarzeniami, które miały niedawno miejsce w jego życiu. Lektor zdradza, że jego ojciec, postanowił odebrać sobie życie, co dla wszystkich, nie tylko rodziny było ogromnym szokiem. Mężczyzna nigdy nie przejawiał żadnych skłonności ku temu, a przyjaciele i znajomi kojarzyli go jako cichego, ale pogodnego. Krótko po jego śmierci, Jonas wraz ze swoimi przyjaciółmi musi stawić czoła nowemu dramatowi, który na zawsze odmieni życia wszystkich w Winden. Podczas jednego z wypadów do okolicznych jaskiń, znika młody chłopak, co rozpoczyna serię przedziwnych zdarzeń. Mieszkańcy Winden momentalnie nabierają wody w usta, wiedzą bowiem doskonale co się dzieje. Dokładnie co 33 lata, w tej małej miejscowości dochodzi do tajemniczych zdarzeń, w wyniku których, zawsze ktoś znika.

Mnogość wątków „Dark”

Jonas, próbując odszukać zaginione dziecko, odkrywa w jaskiniach tunel, który przenosi go w czasie. Jak się później okazuje, działa on na wiele linii czasowych, przez co określenie gdzie się trafi, nie jest do końca możliwe. Jonas zostaje uwięziony w czasie, a jego podróże zaczną serie dramatycznych wydarzeń na przestrzeni ponad stu lat historii miasteczka Winden. Każdy sezon serialu „Dark” skupia się na innym czasie, co nie jest do końca oczywiste i czego nie zdradza nam lektor Polski. Zagadki i pytania postawione przez twórców stają się z sezonu na sezon coraz bardziej zrozumiałe dla widzów, ale finalne rozwiązanie problemu podróży w czasie nadal jest przed nami.

Serial daje mnóstwo satysfakcji z oglądania, generując liczne pytania, teorie, a nawet kłótnie z innymi fanami, ale finalnie – rozbudza wyobraźnie, jak dawno żaden serial tego nie zrobił. Netflix doskonale wie, w jaki sposób zachęcić widzów do obejrzenia kolejnego sezonu „Dark”, o czym warto się przekonać.

Dark [2017] – Online
Dark [2017] – Online
Dark [2017] – Online
Dark [2017] – Online
Dark [2017] – Online
Dark [2017] – Online
Prawdziwy tytuł filmu Dark
First air date Dec. 01, 2017
Last air date Dec. 01, 2017
sezon 1
Odcinki 10
Duration 50m
Udostępnij0

Podobne tytuły

東京喰種トーキョーグール [2014] – Online
Fala [2019] – Online
Colony [2016] – Online
Normal People [2020] – Online
Angielska gra [2020] – Online
Wataha [2014] – Online
Rise of Empires: Ottoman [2020] – Online
Banshee [2013] – Online
Amour fou [2020] – Online
Choujin Koukousei-tachi wa Isekai demo Yoyuu de Ikinuku you desu! [2019] – Online
Dorwać małego [2017] – Online
Jeźdźcy smoków [2012] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!