Zarejestruj się, aby obejrzeć Zimna wojna [2018] – Online z Lektorem Polskim

Obejrzało: 10163 użytkowników

Zimna wojna [2018] – Online - Lektor PL - CDA - Online

Zimna wojna [2018] – Online

Jun. 08, 2018Poland88 Min.R
Twoja ocena 0
10 1 vote
co się dzieje?

Cały film Zimna wojna [2018] – Online

Prawdziwy tytuł filmu Zimna wojna
IMDb Ocena 7.7 28285 głosów
TMDb Ocena 7.7 410 głosów

Streszczenie filmu


Paweł Pawlikowski swym filmem “Ida”  odniósł niemały sukces.Film zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny a poza tym poruszył kontrowersyjny temat- polski udział w zbrodniach na swych żydowskich sąsiadach. Dostając Oscara, reżyser”Idy” złapał wiatr w żagle i nakręcił następny film “Zimną Wojnę”.

Czytaj więcej

Zimna Wojna- Gorąca miłość?

Na początku film przenosi widza w czasy powojenne. Poznajemy losy dwojga osób, Wiktora i Zuli. Wiktor (Tomasz Kot) jest kompozytorem, razem z przyjaciółką, Ireną Bielecką (Agata Kulesza) przesłuchuje kandydatów do ludowego zespołu śpiewu i tańca “Mazurek”. Praca w zespole to szansa dla każdego, kto chce się wydostać ze zrujnowanego wojną Mazowsza. Taką okazję dostrzega Zula (Joanna Kulig) i postanawia wziąć udział w przesłuchaniu. Młoda dziewczyna robi wrażenie na komisji, w tym na samym Wiktorze, który zakochuje się w Zuli, i to z wzajemnością.

Ta miłość zostanie wystawiona na próbę, gdy nadarzy się okazja ucieczki na zachód. W pewnym momencie filmu losy bohaterów się rozbiegają, by zetknąć się w którymś punkcie na linii dziejów. Bohaterowie się schodzą, rozstają i schodzą znowu. Ich związek jest burzliwy niczym czasy, w których przyszło im żyć. Nazwa filmu odnosi się zarówno do okresu historycznego- Zimnej Wojny (1947-1991), jak i trudnej miłości Wiktora i Zuli.

Co się udało?

“Zimna Wojna” to przede wszystkim piękna scenografia, kostiumy i rewelacyjne oddanie klimatu czasów powojennych. To również zasługa wspaniałych zdjęć w wykonaniu Łukasza Żala, również autora zdjęć do “Idy”. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego formatu obrazu (4:3) i jego monochromatycznej kompozycji, można ulec złudzeniu, że film powstał pół wieku temu.

Paweł Pawlikowski zebrał do “Zimnej Wojny” doborową obsadę, w każdej z odgrywanych postaci nie ma ani jednej fałszywej nuty. Tomasz Kot gra oszczędnie podkreślając trudny charakter Wiktora, natomiast Joanna Kulig świetnie odgrywa rolę frywolnej i atrakcyjnej tancerki-śpiewaczki.  Za tę rolę Kulig doceniono w Cannes, zachwyciła się nią Julianne Moore. Nie razi tutaj Borys Szyc, wcielając się w komunistycznego aparatczyka – Lecha Kaczmarka, który stara się wpisać działalność “Mazurka” w stalinowską propagandę. Szyc tworzy postać podłą, wykorzystującą każdą okazję by pnąć się po szczeblach władzy. Kaczmarek szykanuje współzałożycielkę “Mazowsza”-Irenę, jest też konkurentem Wiktora o względy Zuli.

Zagrała też muzyka. Usłyszymy zarówno pieśni ludowe, piosenki w wykonaniu Joanny Kulig ( jedna z piosenek “Dwa serduszka, cztery oczy” została wykorzystana w zwiastunie)  jak i utwory jazzowe w wykonaniu Marcina Maseckiego. Sam Masecki przygotowywał Tomasza Kota przy scenach dyrygowania zespołem,  Należy pochwalić twórców za znakomite dopasowanie muzyki do konkretnych scen, przez co otrzymaliśmy dzieło niesłychanie klimatyczne.

Co zawiodło? – film Zimna wojna

Problemem “zimnej Wojny” jest jednak scenariusz. Ciężko jest odczuć siłę i tragizm miłości obojga bohaterów, gdy obie postaci są antypatyczne i nie dające się tak naprawdę polubić. Pawlikowski próbuje ukazać burzliwość i siłę uczuć Wiktora i Zuli, jednak ten związek po prostu nie iskrzy. Problemem jest też dobór środków przekazu, czarno-białego koloru filmu oraz powolnego tempa. Nie sposób ukazać burzliwej miłości, w tak spokojny i stonowany sposób, jak zrobił to Pawlikowski. Dlatego widzowi trudno będzie się zżyć z bohaterami filmu, gdyż będzie miał on wrażenie sztuczności i umowności całego związku Wiktora i Zuli.

O ile muzyka stoi na najwyższym poziomie, tak dialogi udźwiękowione są fatalnie. Po raz kolejny ujawnia się pewna maniera “urealniania” dialogów, żeby kwestie brzmiały bełkotliwie. Dlatego oglądając film na telewizorze, widz nie zrozumie co najmniej 1/4 wypowiadanych dialogów. To więc kolejna polska produkcja, którą wręcz trzeba oglądać z polskimi napisami. Inaczej wrażenia z “Zimnej Wojny” będą negatywne

Bardzo rozczarowujące jest zakończenie samego filmu, “Zimna Wojna” nie oferuje fajerwerków zaś finał jest jak ucięcie już i tak krótkiego filmu, “Zimna Wojna” trwa niespełna 90 minut. Jednak pozostawia widza nienasyconego, chcącego jeszcze.

Odbiór publiczności i krytyków

Kiedy “Zimna Wojna” została wyświetlona na Festiwalu w Cannes, zachwytom nie było końca. Zakończenie filmu zostało zwieńczone dziesięciominutową owacją na stojąco, “Zimna Wojna” dostała Złotą Palmę, dostała przychylne recenzje  krajowych i zagranicznych krytyków. Również zwykłym widzom film się spodobał, choć nie brak też głosów krytyki.

Gdzie obejrzeć? Zimna wojna

“Zimną Wojnę” można obejrzeć online w jednym z serwisów VOD(Video On Demand). Przed obejrzeniem trzeba uiścić niewielką opłatę a później cieszyć się seansem w domowym zaciszu. Warto też na bieżąco sprawdzać repertuar kin, czasami wyświetlają one nie najnowsze już produkcje.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia “Zimnej Wojny” i wyrobienia sobie własnego zdania na temat filmu. Dzieło to można kochać albo nienawidzić, dlatego może ono rozczarować lub oczarować. Warto się zatem przekonać w której z grup Państwo się znajdą.

Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online
Zimna wojna [2018] – Online

Director

Obsada filmu Zimna wojna [2018] – Online

Joanna Kulig isZuzanna "
Zuzanna "
Tomasz Kot isWiktor Warski
Wiktor Warski
Borys Szyc isLech Kaczmarek
Lech Kaczmarek
Agata Kulesza isIrena Bielecka
Irena Bielecka
Adam Ferency isMinister
Minister
Udostępnij0

Podobne tytuły

Ostatni dzwonek [2019] – Online
El plan [2020] – Online
The Christmas Temp [2019] – Online
Projekt Floryda [2017] – Online
The Hummingbird Project [2019] – Online
The Hopeful Romantic [2018] – Online
Zaginiona [2018] – Online
Wira [2019] – Online
The Mistletoe Secret [2019] – Online
In the Dusk [2019] – Online
Le rire [2020] – Online
Neozoen [2020] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!