Zarejestruj się, aby obejrzeć Vice [2018] – Online w jakości HD = Lektor PL.

Obejrzało: 13890 użytkowników

Vice [2018] – Online - Lektor PL - CDA - Online

Vice [2018] – Online

Dec. 25, 2018USA132 Min.R
Twoja ocena 0
10 1 vote
co się dzieje?

Streszczenie filmu


Ważne wydarzenia historyczne prędzej czy później doczekają się próby ich opowiedzenia poprzez stworzenie filmu. Opowiedzenie tych zdarzeń, często przybiera formę próby wyjaśnienia, co tak dokładnie się stało, kto za tym stał i jakie konsekwencje tak naprawdę miały na cały świat. W przypadku produkcji skupiających się na odwzorowaniu działań konkretnych ludzi problemem jest rzetelne przekazanie wszystkich decyzji składających się na późniejsze konsekwencje historyczne. „Vice” wziął pod lupę pracę najwyższych rangą urzędników administracji rządowej Stanów Zjednoczonych, z Dickem Cheneyem na czele.

Czytaj więcej

Inwazja

Historia tego mężczyzny, odpowiedzialnego za uwikłanie USA w wojnę w Iraku, jest nie tyle interesująca, ile najzwyczajniej w świecie szokująca. Jego powolny marsz ku władzy możemy obserwować w filmie z perspektywy całego jego życia, a co za tym idzie, mamy szansę zrozumieć, dlaczego tak bardzo zależało mu na tej wojnie. Dodatkowo twórcy filmu starają się pokazać jego prawdziwe oblicze, a to nie może się obejść bez chociażby pobieżnego zajrzenia w jego biografię. Obraz, który się z tego wyłonił, jest wielce niepokojący i każe każdemu widzowi podawać w wątpliwość czysto empatyczne nastawienie Stanów Zjednoczonych wobec reżimu Saddama Husajna, który w mediach zachodnich został przedstawiony jako tyran. Narracja stojąca za całym atakiem na Irak okazuje się bardzo wątpliwa po seansie z filmem „Vice”, co podkreśla każda recenzja filmu dostępna online.

Człowiek znikąd – Vice

Świat wielkiej polityki zawsze był bardzo daleki dla przeciętnego człowieka. Jego decyzje przy urnach wyborczych nie zawsze przynoszą pożądany skutek, głównie za sprawą polityków, którzy nie do końca są i chcą być szczerzy z wyborcami. Taki właśnie jest główny bohater, Dick Cheney, człowiek znikąd, któremu jakimś cudem udaje się wspiąć po drabinie sukcesu, na której szczycie jest sam Biały Dom, miejsce podejmowania naprawdę istotnych decyzji z punktu widzenia geopolityki. Cheneya poznajemy w jego latach młodości, kiedy jego głównym problemem było nadużywanie alkoholu i utrzymanie kiepskiej posady. Ten człowiek jest pokazany przez twórców, jako nieudacznik życiowy, ale ma jedną znaczącą przewagę nad innymi. Dick jest bezwzględny i pozbawiony empatii, na co wskazuje wiele scen pokazanych w filmie. Murem za nim stoi jego żona i co najdziwniejsze, gdyby nie jej ślepa wiara we własnego męża, ten nigdy nie osiągnąłby niczego znaczącego w życiu. Daje Dickowi ultimatum albo ja, albo beznadziejne życie pozbawione celu. Cheney wykazuje tutaj, chociaż cień uczuć i słucha swojej żony, co było prawdopodobnie straszną decyzją, z perspektywy czasu, dla wielu cywilów w Iraku.

Od zera do wiceprezydenta Vice

Cheney rozpoczyna pracę w białym domu, jako asystent jednego z kongresmenów, a jest nim Donald Rumsfeld. To on właśnie wprowadza Dicka w świat wielkiej polityki, ale to także on uczy go, że jest to miejsce pełne bezwzględnych i pozbawionych uczuć ludzi. Cheney jest zauroczony Rumsfeldem i jego podejściem do świata, głównie dlatego, że sam est do niego bardzo podobny. Dwójka mężczyzn doskonale się rozumie i z czasem ich współpraca zaczyna przynosić korzyści dla Cheneya. Awans po awansie zdobywa coraz więcej władzy i wpływów, aż w końcu dociera do kręgu osób z największą władzą, co jest mu bardzo na rękę. Po długich namowach George’a W. Busha, przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, zostaje jego partnerem w polityce i startuje razem z nim w wyborach, jako kandydat na stanowisko wiceprezydenta.

Wilk w owczej skórze

Cheney przez cały czas trwania filmu pokazywany jest jako osoba bezwzględna, ale przy tym niepokojąco spokojna i uparta w dążeniu do swoich celów. Pracoholizm jest jego sposobem na życie, przez co kilkukrotnie o mało nie schodzi z tego świata, ale nie hamuje to go w żaden sposób przed dalszym poświęcaniem swojego zdrowia dla pracy. W momencie, w którym w jego głowie pojawia się idea zaatakowania Iraku, już nic nie jest w stanie go powstrzymać przed jego realizacją. Zmusza swoich współpracowników do kłamania, nawet przed komisją ONZ, byle tylko wojna doszła do skutku. Obraz Cheneya stworzony przez twórców filmu „Vice” jest wielce niepokojący i widz niemal od początku do końca czuje niechęć do głównego bohatera, ale z drugiej strony może być pod wrażeniem jego nieustępliwości.

Film „Vice”

poza doskonałym scenariuszem ma również kilka innych cech nadających mu status naprawdę dobrego dramatu politycznego. Jedną z najistotniejszych jest obsada, która została dobrana w taki sposób, aby jak najbardziej przypominać polityków, których mają zagrać. Dzięki temu naprawdę ma się wrażenie oglądania dokumentu, a nie filmu fabularnego. „Vice” jest produkcją, która zmusza do przemyślenia tego, w jakim świecie żyjemy i na pewno niejeden człowiek zastanowi się nad tym, kiedy następnym razem będzie głosować na jakiegoś polityka.

Vice [2018] – Online
Vice [2018] – Online
Vice [2018] – Online
Vice [2018] – Online
Vice [2018] – Online
Vice [2018] – Online
Prawdziwy tytuł filmu Vice
IMDb Ocena 7.2 47070 głosów
TMDb Ocena 7.2 784 głosów

Director

Adam McKay
Director

Obsada filmu

Christian Bale isDick Cheney
Dick Cheney
Amy Adams isLynne Cheney
Lynne Cheney
Steve Carell isDonald Rumsfeld
Donald Rumsfeld
Sam Rockwell isGeorge W. Bush
George W. Bush
Tyler Perry isColin Powell
Colin Powell
Alison Pill isMary Cheney
Mary Cheney
Alex MacNicoll isYoung Dick Cheney
Young Dick Cheney
Aidan Gail isYoung Dick Cheney
Young Dick Cheney
Cailee Spaeny isYoung Lynne Cheney
Young Lynne Cheney
Udostępnij0

Podobne tytuły

Mroczny Rycerz [2008] – Online
Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru [2018] – Online
Płomienie [2018] – Online
Fatamorgana [2018] – Online
Weselne przeznaczenie [2018] – Online
Król Lew [1994] – Online
Milly & Mamet [2018] – Online
Kim Possible [2019] – Online
Capsized: Blood in the Water [2019] – Online
The Beach Bum [2019] – Online
Climax [2018] – Online
Przypływ wiary [2019] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website