Zarejestruj się, aby obejrzeć Maria, królowa Szkotów [2018] – Online z Lektorem Polskim

Obejrzało: 17172 użytkowników

Maria, królowa Szkotów [2018] – Online - Lektor PL - CDA - Online

Maria, królowa Szkotów [2018] – Online

Dec. 21, 2018UK124 Min.R
Twoja ocena 0
0 0 votes
co się dzieje?

Cały film Maria, królowa Szkotów [2018] – Online

Prawdziwy tytuł filmu Mary Queen of Scots
IMDb Ocena 6.3 17729 głosów
TMDb Ocena 6.6 394 głosów

Streszczenie filmu


Kostiumowe melodramaty, traktujące o niekoniecznie ważnych, ale za to bardzo symbolicznych wydarzeniach charakteryzują się niemal duszną atmosferą. Każdy kadr, zdanie wypowiedziane przez bohaterów przemija powoli, bez pośpiechu, pokazując i odwzorowując, jak ważny kiedyś był kodeks dworski. Niewygodne i krępujące ruchy suknie dam wprawiać mogą osłupienie, ale widzowie nie powinni dać się zwieść. Kobiety, które je nosiły zdolne były do potwornych rzeczy, szczególnie jeśli chodziło o władzę lub wpływy na dworze. „Maria, królowa Szkotów” pomimo nieśpieszącej się fabuły, potrafi wywrzeć wrażenie większe niż nie jedne film akcji, a czemu tak przedstawi Wam ta recenzja.

Czytaj więcej

Lekcja historii

Historia Szkocji nigdy nie należała do spokojnych, głównie przez sąsiedztwo z Anglią, której zapędy do podboju wszystkiego co się tylko da i co leży w zasięgu wzroku, niejednokrotnie pozbawiały ten mały kraj niepodległości. Nie inaczej jest w przypadku fabuły filmu „Maria, królowa Szkotów” pokazującej bardzo istotny moment w historii obu narodów. Z perspektywy czasu wydarzenia ta odcisnęły się tak silnym piętnem na niemal każdym mieszkańcu Szkocji i Anglii, że Maria stała się niezachwianym symbolem oporu wobec niepowstrzymanych podbojów anglików na czele z królową Elżbietą. Monarchini ta rządziła w drugiej połowie XVI wieku, a na kartach historii zapisała się jako jedna z tych osób, które pozbawiły ostatecznie Szkocji szans na niepodległość. Opowieść o jej największej rywalce, Marii, pokazana w „Maria, królowa Szkotów” to świetna lekcja historii, o wiele bardziej wartościowa niż liczne artykuły dostępne online.

Konflikt – Maria, królowa Szkotów

W 1561 roku do Szkocji powraca młodziutka, zaledwie dziewiętnastoletnia Maria, która pomimo swojego wieku była już mężatką. W tym przypadku dokładniej wdową, ponieważ jej mąż dopiero co zmarł. Małżeństwo mieszkało do tej pory we Francji, ale po nieplanowanym rozstaniu na wieki, Maria nie mając większego wyboru, powraca w swoje rodzinne strony. Na miejscu przejmuje tron, należny jej pochodzeniem i od tej chwili każdą niemal chwilę poświęca na drażnieniu angielskiej władczyni i podburzaniu szkotów do uwierzenia w swoją unikatową przynależność narodową. W konflikcie pomiędzy Marią a Elżbietą nie mniejszą rolę gra problematyka religijna, a właściwie przynależność każdej z nich do innego kościoła. Pierwsza jest katoliczką, druga protestantką, przez co obie niezbyt dobrze się dogadują. Kwestia religijna była bardzo istotna w tamtych czasach, dlatego nie ma co się dziwić, że wysunęła się niemal na początek listy wzajemnych animozji pomiędzy Marią i Elżbietą.

Intryga

Królowa Szkotów zaczyna sobie w pewnym momencie rościć prawa do tronu angielskiego, co jest ogromną potwarzą dla Elżbiety i wszystkich anglików. Maria postanawia w sprytny sposób przejąć należny jej tron, a do tego celu zamierza użyć najstarszego znanego fortelu, czyli wyjść za mąż za odpowiedniego szlachcica. Niestety dla niej, na podobny pomysł wpada Elżbieta, podsyłając jej majętnych i uwodzicielskich anglików. Gdyby Maria uległa któremuś z nich, wówczas jakiekolwiek szanse na przejęcie tronu na zawsze by przepadły. Maria zachowuje na szczęście zdrowy rozsądek i po naciskach z obu stron w końcu decyduje się na wybór Lorda Darnleya na swojego męża. Sprawy komplikują się szybciej, niż Maria mogła przypuszczać i już następnego ranka po ceremonii ślubnej nakrywa męża z kochankiem w łóżku. Wściekła Maria każe mu natychmiast spłodzić z nią potomka, a kiedy to się udaje, swojego syna obwołuje następcą tronu angielskiego. Elżbieta nie mogąc znieść porażki, podstępem zaprasza Marię do Anglii, gdzie udaje jej się sfałszować dowody świadczące o jej rzekomym udziale w spisku na życie królowej.

Film Maria, królowa Szkotów

Obsada filmu „Maria, królowa Szkotów” została dobrana w taki sposób, aby ich narodowości jak najlepiej odpowiadały przynależności bohaterek i bohaterów, których grali. Dało to doskonały rezultat, ponieważ każde z nich mogło w realny sposób pokazać punkt widzenia stojący po stronie Marii oraz Elżbiety. Liczne nagrody i nominacje dla aktorek i aktorów są doskonałym potwierdzeniem, że film warto dlatego obejrzeć.

Maria, królowa Szkotów [2018] – Online
Maria, królowa Szkotów [2018] – Online
Maria, królowa Szkotów [2018] – Online
Maria, królowa Szkotów [2018] – Online
Maria, królowa Szkotów [2018] – Online
Maria, królowa Szkotów [2018] – Online

Director

Josie Rourke
Director

Obsada filmu Maria, królowa Szkotów [2018] – Online

Saoirse Ronan isMary Stuart
Mary Stuart
Margot Robbie isQueen Elizabeth I
Queen Elizabeth I
Jack Lowden isLord Darnley
Lord Darnley
Joe Alwyn isRobert Dudley
Robert Dudley
David Tennant isJohn Knox
John Knox
Guy Pearce isWilliam Cecil
William Cecil
Gemma Chan isBess of Hardwick
Bess of Hardwick
Martin Compston isEarl of Bothwell
Earl of Bothwell
Brendan Coyle isEarl of Lennox
Earl of Lennox
Udostępnij1

Podobne tytuły

Blade Runner 2049 [2017] – Online
After [2019] – Online
Inside the Rain [2020] – Online
Full Count [2019] – Online
Gavin and Stacey: Christmas Special 2019 [2019] – Online
Underdog [2019] – Online
Glass [2019] – Online
Never Grow Old [2019] – Online
Meltem [2019] – Online
Paddleton [2019] – Online
Sauvages [2019] – Online
Green Book [2018] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!