Zarejestruj się, aby obejrzeć Kafarnaum [2018] – Online z Lektorem Polskim

Obejrzało: 10984 użytkowników

Kafarnaum [2018] – Online - Lektor PL - CDA - Online

Kafarnaum [2018] – Online

Oct. 06, 2018Lebanon126 Min.R
Twoja ocena 0
10 1 vote
co się dzieje?

Cały film Kafarnaum [2018] – Online

Prawdziwy tytuł filmu کفرناحوم
IMDb Ocena 8.4 10457 głosów
TMDb Ocena 8.3 169 głosów

Streszczenie filmu


Tematyka wojenna jest obecna w kinie światowym niemal odm zawsze. Już pierwsze produkcje sprzed stu laty próbowały stworzyć historie o dzielnych mężczyznach broniących w heroicznych aktach swojego kraju. Z czasem gatunek ten przeszedł dużą transformację, starając się odpowiedzieć na wiele trudnych pytań, które w oczywisty sposób nasuwały się każdemu widzowi. Bohaterowie, których nie da się zabić, zostaną strąceni z piedestału, a na ich miejsce wkroczyło kino realizmu, ale także ogromnych emocji, jakie wojna potrafiła wzbudzić wśród ludzi. Z wychwalania poświęcenia dla kraju, zaczęto przechodzić na opowieści o tych, których tak naprawdę najbardziej wojna dotyka, czyli zwykłych ludziach. Egzystują oni poza kamerami, z dala od kamer telewizyjnych, w ciszy, ale niepokoju, spowodowanego decyzjami rządzących. To właśnie na nich skupia się film „Kafarnaum”.

Piekło życia

Widzowie, którzy wybrali się do kina na ten film już na samym wstępie, jeszcze przed wejściem na salę kinową, już wtedy są na zdecydowanie lepszej pozycji, niż główni bohaterowie. Mieszkają w miastach, w których istnieją kina, stać ich na bilety i nie muszą się tak naprawdę przejmować swoją przyszłością. Postacie pokazane w filmie są na zupełnie drugim, bardzo odległym biegunie tego życia, gdzie nie ma praktycznie nic, poza grozą otaczającego ich świata. Urodzili się w jednym z najgorszych miejsc na świecie, które widziało wojnę więcej niż raz, a która powraca w regularnych odstępach czasu, aby zbierać swoje krwawe żniwo. Tych, których pozostawi przy życiu, na zawsze się zmieniają, tracą cząstkę samych siebie i po trochu także sporą część człowieczeństwa. Nie da się żyć normalnie w takich warunkach, dlatego piekło, którego doświadczają w ciągu swojego życia, z czasem staje się dla nich codziennością. Dla widzów na sali kinowej jest to zupełnie niezrozumiałe i mogą jedynie stać się biernymi obserwatorami tej tragedii. Główny bohater „Kafarnaum” wzbudza bardzo silne emocje już na samym wstępie. Zejn ma bowiem zaledwie 12 lat, a już jest zmuszony do noszenia na swoich barkach ciężaru o wiele większego niż znaczna część osób dorosłych. Od swojego urodzenia żył praktycznie na ulicy, chociaż bardziej przypomina to wegetację. Warunki, jakie go otaczają, urągają wszelkim znanym nam standardom, ale przewrotnie, dla Zejna najmniejszą namiastka luksusu staje się to, co my, wygodnie siedzący w fotelach widzowie, nazwalibyśmy absolutnym minimum potrzebnym do życia. Wszystkie recenzje „Kafarnaum” zwracają uwagę na to, że realizm tego filmu, nie jest wytworem magii kina, ale niestety, prawdziwym obliczem wielu miejsc na Ziemi.

Za młody na tyle bólu

Chłopiec, pomimo swojego młodego wieku, widział już bardzo dużo, może nawet za dużo. Slumsy, w których mieszka są zupełnie zniszczone przez lata wojny, która odbija się w jego wyrazie twarzy i oczach, za każdym razem, kiedy w nie spojrzymy. Zejn nie ma już nadziei na lepsze jutro i to chyba najbardziej chwyta za serce, bo film zdecydowanie takie ma zadanie. Ogromny ładunek emocjonalny zastosowany do jego stworzenia, dosłownie eksploduje w twarz, serca i umysły zebranych na sali kinowej, ale w zasadzie nie wiele więcej może zrobić. Jest to kolejna bardzo ważna lekcja płynąca z tego filmu, próbująca pokazać odbiorcy, że jako jednostka, wcale nie różni się tak bardzo od Zejna, bo nie ma żadnej mocy sprawczej, nad tym, co go czeka w przyszłości. Zwykły szary obywatel nigdy nie zapobiegnie wojnie, może tylko stać się jej uczestnikiem modlącym się do Boga o litość, zupełnie tak jak robi to teraz Zejn. Różnica polega na tym, że chłopak modli się nie o pomoc, nie o zmianę losu na lepsze, ale o szybkie zakończenie jego męki. Przerażające jest w tym filmie, jak młody chłopak, w zasadzie jeszcze dziecko nie ma już żadnej nadziei i chęci do życia. Momentem doskonale podsumowującym nastawienie Zejna do świata jest scena, w której oskarża swoich rodziców przed sądem, o to, że w ogóle sprowadzili go na ten świat. Widząc to, w żaden sposób nie jesteśmy w stanie dyskutować z jego zarzutami, absolutnie je przyjmujemy i akceptujemy. Sposób w jaki „Kafarnaum” działa na człowieka jest przerażający, bo kiedy uświadomimy sobie, że historia pokazana na ekranie tak naprawdę nie jest fikcją, to zaczynamy naprawdę kwestionować nasz styl życia.

To nie fikcja

Sytuacja, w jakiej znalazł się główny bohater filmu oraz całą jego obsada „Kafarnaum”, nie jest wytworem fantazji reżyserki, wręcz przeciwnie, jest zapisem tego, co przeżył aktor grający Zejna. Ten młody chłopak rzeczywiście jest uchodźcą z Libanu, widział na własne oczy wiele z tego, co potem widzieli ludzie na salach kinowych. Chłopak absolutnie nie grał, on powtarzał to, czego sam doświadczył. Pomimo szokującego przekazu i tła całego filmu, udało się w nim zmieścić także kilka pozytywnych wątków, które nawet potrafią otrzeć się delikatnie swoim humorem o komedię. Zejn, pomimo bardzo dojrzałego charakteru, wciąż jest małym chłopcem, który wychodzi z niego w każdej sytuacji, w której w normalnym świecie dałby się porwać zabawie albo wygłupom. Niestety rzeczywistość otaczająca go, nie pozwala o sobie zapomnieć i brutalny powrót na brudne ulice miasta, jest jak bolesny policzek wymierzony każdemu widzowi – dla przypomnienia, że świat potrafi być miły, ale prędzej czy później brutalnie nas sponiewiera. Film „Kafarnaum” ma niestety bardzo ograniczoną dystrybucję w naszym kraju, ale z racji tego, że był w tym roku nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, istnieje szansa, że pojawi się online na którejś z platform streamingowych

Kafarnaum [2018] – Online
Kafarnaum [2018] – Online
Kafarnaum [2018] – Online
Kafarnaum [2018] – Online

Director

Obsada filmu Kafarnaum [2018] – Online

Udostępnij5

Podobne tytuły

Syndrom Berliński [2017] – Online
Ciemniejsza strona Greya [2017] – Online
Volume Morto [2019] – Online
High Life [2018] – Online
Flower [2018] – Online
Culion [2019] – Online
Kler [2018] – Online
Dead Earth [2020] – Online
Blind Eyes Opened [2020] – Online
Along with the Gods: The Last 49 Days [2018] – Online
The Nest [2020] – Online
Zaślepieni [2018] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!