Zarejestruj się, aby obejrzeć Green Book [2018] – Online z Lektorem Polskim

Obejrzało: 17637 użytkowników

Green Book [2018] – Online - Lektor PL - CDA - Online

Green Book [2018] – Online

Nov. 16, 2018USA130 Min.PG-13
Twoja ocena 0
10 1 vote
co się dzieje?

Cały film Green Book [2018] – Online

Prawdziwy tytuł filmu Green Book
IMDb Ocena 8.3 140793 głosów
TMDb Ocena 8.3 2297 głosów

Streszczenie filmu


Amerykańskie kino w bardzo zdecydowany sposób sięga po problematyczną tematykę, która dla wielu osób może być nawet bolesna. Wyjątkowo burzliwa historia tego kraju znacząco wpływa na tematykę filmów, generując bardzo trudne w odbiorze historie. Pomimo tego nigdy nie uciekano od opowiadania o tym, co dzieli społeczeństwo i skutkiem tego, po kilkudziesięciu latach, jest bardzo wysokiej klasy kino dramatyczne. Nauczono się przedstawiać rasizm, nienawiść i uprzedzenia w sposób wyjątkowo specyficzny, niespotykany w innych rejonach świata.

Czytaj więcej

Ważny przekaz

„Green Book” już z założenia nie miało być filmem prostym i jednoznacznym w odbiorze, głównie przez wspomniane różnice dzielące ludzi pochodzących z bardzo różnych środowisk. Podstawa dla całej historii były wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce w naszym świecie. Nie ma co ukrywać, że właśnie takie opowieści najlepiej się sprzedają, ale potrafią chwycić za serce w najczulszym miejscu. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z tematyką rasizmu, tak żywą zarówno dawniej, jak i dzisiaj na terenie Stanów Zjednoczonych. Tłem dla filmu stały się bardzo burzliwe pod tym względem lata 60 ubiegłego wieku. Segregacja rasowa wciąż istniała, a wielu czarnych obywateli kraju nie mogło wejść do restauracji przeznaczenia wyłącznie dla białych. Patrząc na obecne niepokoje, jakie trapią amerykański społeczeństwo, nie trudno wyobrazić sobie, jak wielkie emocje mógł wywołać „Green Book”.

Dwie sprzeczności w jednym aucie

Historia opowiedziana w filmie „Green Book” wydaje się tylko z pozoru prosta i przyjemna, chociaż trzeba przyznać, że problematyka rasizmu zostało tutaj opowiedzianą w bardzo przystępny, niemal komediowy sposób. Główny bohater, który wychował się na Brooklynie i tam też pracował przez większość swojego życia, nie jest żadnym przyjemniaczkiem. Jego włoskie korzenie każą mu reprezentować typowy kult maczo, czyli silnego faceta, który bez wahania potrafi dać w mordę, nawet za krzywe spojrzenie rzucone w jego kierunku. Tony, bo tak się nazywa, nie zamierza udawać, że jest inny, dlatego całą swoją karierę zawodową poświęcił na byciu typowym osiłkiem – człowiekiem od brudnej roboty. Niestety dla niego, branża, w jakiej się obraca, nie daje zbyt dużej stabilizacji, dlatego w końcu traci posadę jako bramkarz w jednym z nowojorskich klubów. Dzięki swoim szerokim znajomości, które zdobył co prawda w nie do końca uczciwy i honorowy sposób, zostaje zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną z niejakim doktorem Donem Shirleyem. Tony, będący oportunistą, z chęcią wybiera się na to spotkanie, ale ku jego ogromnemu zaskoczeniu, doktor nie tylko jest czarny, ale chce, aby Tony stał się jego osobistym kierowcą oraz służącym. Tony traktuje to jako niedorzeczną propozycję, bo w jego umyśle nie ma miejsca na to, aby biały mógł usługiwać czarnemu. Shirley jest bardzo zdeterminowany, aby zatrudnić Tony’ego, do tego stopnia, że wciąga w to jego żonę, której Tony w końcu ulega i podejmuje się pracy. Twardy charakter głównego bohatera nie pozwala mu jednak zgodzić się na wszystkie warunki i finalnie w jego obowiązku pozostaje kierowanie autem.

Dwa światy – film Green Book

Podróż, w jaką wyrusza Tony i Don jest z założenia prosta, ale jak się szybko okazuje, różnice charakterów potrafią zamienić miłą przejażdżkę na południe Stanów Zjednoczonych w prawdziwe piekło. Głównym celem podróży dla bohaterów filmu jest dowiezienie Dona na szereg koncertów, Shirley, jak się okazuje jest światowej klasy pianistą, którego bardzo chętnie zapraszają bogaci biznesmeni. Dla widzów natomiast celem tej podróży jest bycie świadkiem ogromnej przemiany w każdym z tych mężczyzn i trzeba przyznać, że już dawno w kinie nie widziano tak chwytającego za serce obrazu. Relacja, jaką nawiązują Tony i Don jest z początku bardzo szorstka, głównie za sprawą ogromnych różnic ich charakterów. Życie, jakie prowadził pierwszy z nich, było w dużej mierze beztroskie i sprowadzało się do myślenia jedynie o sobie i najbliższych członkach rodziny. Tony tak naprawdę nigdy nie uciekał od kłamstw i manipulacji, co bardzo mierzi Dona, człowieka uznającego się za uczciwego i godnego zaufania. Zderzenie tych dwóch osobowości spowodowało liczne tarcie, które bardzo szybko przerodziły się w konflikty, ale wraz z każdym przebytym kilometrem, główni bohaterowie coraz lepiej się poznają i widać, że ta dziwna relacja może zakończyć się labo katastrofą, albo czymś pouczającym.

Nić porozumienia Green Book

Recenzje, które pojawiły się nie długo po premierze, w bardzo optymistyczny sposób opisywały film. „Green Book” to kino bardzo minimalistyczne, opierające się na klasycznym modelu opowieści snutej w drodze. Główni bohaterowie wyruszają zatem w podróż nie tylko w sposób fizyczny, ale duchowy. To jest właśnie głównym atutem filmu, wzbudzenie w widzu poczucia, że jest świadkiem olbrzymiej przemiany, a nawet przełamywania stereotypów u ludzi, którzy całe życie spędzili w swoim własnym, bardzo hermetycznym świecie. Ślepi na argumenty drugiej strony, dopiero kiedy zostają zmuszeni do konfrontacji i o\tworzenia się przed drugą osobą, okazują się zupełnie inni. Dzięki temu Tony i Don powoli zaczynają rozumieć siebie nawzajem i poddawać swoje stereotypy i uprzedzenia w wątpliwość. Obsada filmu, mocno okrojona do tak naprawdę tylko kilku istotnych postaci doskonale sprawdziła się w tym schemacie, nic więc dziwnego, że film otrzymał w tym roku Oscara z najlepszy film. Zdobycie tej prestiżowej statuetki daje nadzieje, że niebawem film pojawi się online na jednej z dostępnych w naszym kraju platform streamingowych.

Green Book [2018] – Online
Green Book [2018] – Online
Green Book [2018] – Online
Green Book [2018] – Online
Green Book [2018] – Online
Green Book [2018] – Online
Green Book [2018] – Online
Green Book [2018] – Online
Green Book [2018] – Online

Director

Obsada filmu Green Book [2018] – Online

Mahershala Ali isDon Shirley
Don Shirley
Linda Cardellini isDolores Vallelonga
Dolores Vallelonga
Von Lewis isBobby Rydell
Bobby Rydell
P. J. Byrne isRecord Executive Producer
Record Executive Producer
Montrel Miller isBirmingham Hotel Waiter
Birmingham Hotel Waiter
Udostępnij0

Podobne tytuły

The Thinning: New World Order [2018] – Online
Polowanie z Tatą [2018] – Online
Les Misérables [2019] – Online
Narodziny gwiazdy [2018] – Online
Wojna o planetę małp [2017] – Online
A Beautiful Place to Die: A Martha’s Vineyard Mystery [2020] – Online
Holiday Rush [2019] – Online
Psy 3: W imię zasad [2020] – Online
I Got the Hook Up 2 [2019] – Online
Brexit: Dzika Wojna [2019] – Online
Kursk [2018] – Online
Pingwiny z Madagaskaru [2014] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

×
Miłego oglądania!