Zarejestruj się, aby obejrzeć Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online w jakości HD = Lektor PL.

Obejrzało: 14430 użytkowników

Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online - Lektor PL - CDA - Online

Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online

Nov. 30, 2018USA120 Min.R
Twoja ocena 0
0 0 votes
co się dzieje?

Streszczenie filmu


Amerykańskie kino w ciągu ostatnich kilkunastu lat przechodzi bardzo radykalną zmianę, kierując się powoli w stronę zdecydowanie trudniejszej tematyki. Ogromne zmiany społeczne, które zaszły wśród obywateli Stanów Zjednoczonych od 2000 roku każą im powoli rozliczać się z ich własnej historii. Sporą jej częścią jest rasizm i dyskryminacja wobec czarnej części społeczeństwa. Każdy film, który odważnie stara się o tym opowiedzieć, wystawiony jest momentalnie na podwójną krytykę, nie tylko za sama wartość artystyczną, która prezentuje, ale również za wiarygodność historii w nim opowiedzianej. Widzowie z wielką chęcią udają się do kina na tego rodzaju opowieści, szukając głównie rzetelnego wyjaśnienie, co dokładnie działo się w czasach, które być może pamiętają, ale źle je rozumieli. „Gdyby ulica Baele umiała mówić” jest także świadectwem tamtych czasów dla osób, które są zbyt młode, aby być ich uczestnikami, ale chcą zobaczyć na własne oczy, co się wtedy działo.

Czytaj więcej

Rasizm

Próba dokładnej analizy bardzo dużych napięć społecznych na linii biali – czarni w końcówce lat siedemdziesiątych zawsze musi na pierwszej linii stawiać zwykłych, szarych obywateli, bo to oni najwięcej cierpieli przez nierówności rasowe. Wzajemna nienawiść napędzana przez media, brak odpowiedniej edukacji oraz wszechobecne stereotypy była naprawdę wysoka, pomimo że działo się to w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. W dzisiejszych czasach już praktycznie nie zobaczymy w Stanach Zjednoczonych sytuacji, które jeszcze 50 lat temu były na porządku dziennym. Wśród ludzi, szczególnie starszej daty, pokutowały wtedy jeszcze silnie zakorzenione poglądy, każące im pilnować segregacji rasowej, pomimo że system ten od dawna był już zakazany. O tyle, o ile można było to egzekwować w miejscach publicznych, tak w sferze prywatnej było to nie do zrobienia. „Gdyby ulica Baele umiała mówić” jest przykładem dokładnie takich reakcji, ukrytych głęboko pod skórą społeczeństwa, dziejących się z dala od wzroku opinii publicznej, a przez to trudnych do wyplenienia. Lata 70 były bardzo niestabilnym okresem w historii USA i głównym zadaniem tego filmu, było pokazanie, jak dziwny i niesprawiedliwy był to okres.

Trudna miłość – Gdyby ulica Beale umiała mówić

Fabuła, którą przedstawia film „Gdyby ulica Baele umiała mówić” nie jest prosta w odbiorze, głównie przez fakt, że nie dzieje się w linearny sposób. Poszczególne sceny i wydarzenia przeplatają się z innymi, umiejscowionymi w różnych okresach. Żeby zrozumieć całość przekazu, trzeba zatem poświęcić nieco więcej uwagi niż zwykle i przede wszystkim dotrwać do napisów końcowych, ale ta recenzja postara się pokazać wydarzenia w miarę zrozumiały sposób. Głównymi bohaterami „Gdyby ulica Baele umiała mówić” jest młoda para, Tish i Fonny, którzy mieszkają w Nowym Jorku, ale niestety wciąż osobno. Miłość, która ich łączy jest niesamowicie silna i widać to od pierwszej minuty filmu. Młodzi zakochani szukają własnego mieszkania, aby nie być więcej ciężarem dla swoich rodziców, ale niestety w mieście wciąż żywy jest rasizm. Właściciele mieszkań nie chcą nawet słyszeć o wynajęciu swojego lokum parze kolorowych, więc Tish i Fonny tracą powoli nadzieje na sukces. W końcu jednak udaje im się znaleźć odpowiednie lokum, które zgadza się im wynająć żyd, wierzący w magię miłości, bez względu na rasę zakochanych.

Fałszywe oskarżenia – film Gdyby ulica Beale umiała mówić

Niedługo potem Fonny wdaje się w szarpaninę w lokalnym sklepie. Jeden z mężczyzn zbyt wiele sobie pozwalał w stosunku do jego dziewczyny i skończyło się na rękoczynach. Fonny prawie zostaje za to aresztowany, ale w jego obronie staje kobieta, która była świadkiem całego zdarzenia. Policjant, który chciał go zatrzymać, czuje przez to straszną ujmę na godności, co skutkuje wrobieniem Fonny’ego w gwałt. Policjant zeznaje przed sądem, że widział chłopaka uciekającego z miejsca zbrodni i nawet zapewnienie Trish nie przekonują ławy przysięgłych. Fonny trafia do wiezienia, tylko po to, aby dowiedzieć się, że jego dziewczyna jest w ciąży. Chłopak wpada w depresję, wiedząc, że jego dziecko wychowa się bez ojca. Trish postanawia za wszelką cenę uwolnić chłopaka i w tym celu udaje się nawet do Puerto Rico, gdzie odnalazła kobietę, która rzekomo zgwałcił Fonny. Niestety próby przekonania jej, aby przyznała, że to nie Fonny, nie przynoszą żadnego rezultatu.

„Gdyby ulica Baele umiała mówić” stało się filmem, który po raz kolejny wpisał się w dramaty z najwyższej półki, bo dotyka spraw bliskich wielu z widzów. Miłość, która musi cierpieć przez niesprawiedliwość świata, omylność innych ludzi oraz zwykła zawiść, zawsze chwyta najmocniej za serce. Obsada filmu doskonale oddała emocje, które towarzyszą przy tego typu sytuacjach i sprawiła, że film jest jeszcze bardziej przejmującym pokazem ludzkiej zawiści. „Gdyby ulica Baele umiała mówić” zdobyło wiele nagród, w tym Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, dlatego, pomimo że film nie jest już grany w naszym kraju w kinach, na pewno niedługo pojawi się w dystrybucji online.

Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Gdyby ulica Beale umiała mówić [2018] – Online
Prawdziwy tytuł filmu If Beale Street Could Talk
IMDb Ocena 7.4 17577 głosów
TMDb Ocena 7.2 254 głosów

Director

Obsada filmu

KiKi Layne isTish Rivers
Tish Rivers
Regina King isSharon Rivers
Sharon Rivers
Teyonah Parris isErnestine Rivers
Ernestine Rivers
Colman Domingo isJoseph Rivers
Joseph Rivers
Ethan Barrett isYoung Fonny
Young Fonny
Milanni Mines isYoung Tish
Young Tish
Ebony Obsidian isAdrienne Hunt
Adrienne Hunt
Dominique Thorne isSheila Hunt
Sheila Hunt
Michael Beach isFrank Hunt
Frank Hunt
Udostępnij0

Podobne tytuły

Creed II [2018] – Online
My Bakit List [2019] – Online
Staff Only [2019] – Online
Hot Summer Nights [2018] – Online
Siedem dni [2018] – Online
The App [2019] – Online
Wild and Free [2018] – Online
Prawdziwy gangster [2018] – Online
Mutafukaz [2018] – Online
Saint Judy [2019] – Online
Loli paradička [2019] – Online
Good Newwz [2019] – Online

Zostaw recenzję o filmie: