Zarejestruj się, aby obejrzeć Faworyta [2018] – Online w jakości HD = Lektor PL.

Obejrzało: 12733 użytkowników

Faworyta [2018] – Online - Lektor PL - CDA - Online

Faworyta [2018] – Online

Nov. 23, 2018Ireland120 Min.R
Twoja ocena 0
0 0 votes
co się dzieje?

Streszczenie filmu


Faworyta to kostiumowy film hisotryczno-biograficzny. Mimo, iż tego typu tytułów pojawiło się ostatnio całkiem sporo, to tutaj dość nietypowo, widz zostaje przeniesiony do początku XVIII wieku. Obserwuje wydarzenia na angielskim dworze królewskim, gdy kraj ten szargany jest problemami społecznymi i ekonomicznymi, a rysująca się na horyzoncie wojna z Francją, może doprowadzić do ruiny imperium.

Czytaj więcej

Fabuła

Film zaskakuje przedstawianą historią. Nie mamy tutaj typowego wybielenia postaci królewskich, jednocześnie dane jest nam obserwowanie, kto tak naprawdę wydaje ostateczne decyzje w kraju. Powoli zwalniająca gospodarka zupełnie nie interesuje arystokratów. Ich głowy zajęte są wyścigami kaczek, poznawaniem nowych potraw oraz plotkowaniem.

Główną oś fabularną stanowi jednak wątek polityczno-miłosny. Na dworze pojawia się Abigail, która dzięki swoim koneksjom z lady Sarah zostaje przyjęta do pracy. Dzięki pomocy królowej, służąca zostaje przeniesiona na wyższe stanowisko. Abigail oraz lady Sarah, stosując różnego rodzaju zagrywki i oszustwa, walczą o względy królowej Anny. I to na tym konflikcie skupia się film, pokazując jednoczenie jego wpływ na decyzje głowy narodu.

Ujęcia i muzyka – Faworyta

Faworyta jest filmem, który łamie w pewien sposób przyjęte standardy. Jako jeden z niewielu tytułów historycznych, stawia na połączenie zdjęć klasycznych, wraz z typowo nowoczesnymi. Dzięki temu, zdarza się nam widzieć ujęcia z rogu pokoju, realizowane obiektywem typu fish-eye. kadr wtedy jest bardzo szeroki, jego rogi są zaokrąglone, a centrum obrazu staje się nieco płaci i mniejsze. Chociaż pozwala to zaprezentować ogrom królewskich pokoi i sal, to niestety trochę zabija klimat i odcina widza od akcji. Standardowe ujęcia są zupełnie poprawne, często koncentrując się na bogato zdobionym otoczeniu, przeskakując co jakiś czas na twarze aktorów, pokazują je z bliska. Pozwoliło to twórcom na lepsze oddanie emocji postaci. Fani ujęć dynamicznych, będą rozczarowani. Zdecydowanie częściej widzimy tutaj więcej ujęć statycznych, z dominującą jedną częścią kadru.

Aktorzy

Największą siłą, jaką dysponuje Faworyta, jest obsada aktorska. Pierwszoplanowa rola, to grana przez Olivię Colman, królowa Anna. Ze tę rolę, aktorka została nagrodzona Oskarem. Postać jest bardzo wyrazista. Jednocześnie, bohaterka jest lekko niezrównoważona, dynamicznie zmieniając nastrój i emocje. Zostało to świetnie oddane przez angielską aktorkę. Warto tutaj dodać, że grała ona postać znacznie od siebie starszą. Dobry efekt udało się uzyskać nie tylko dzięki zastosowaniu dobrej charakteryzacji, ale też świetnej grze aktorskiej.

Najwyraźniejszą, postacią drugoplanową jest Abigail, grana przez Emmę Stone. Chociaż bohaterka, jest początkowo spokojna i wycofana, to obserwujemy jej ewolucję. Wraz z biegiem wydarzeń, staje się odważniejsza, bardziej podstępna, by pod koniec stać się postacią zimną, bezczelną oraz niezwykle dobrze manipulującą. Fantastyczna gra aktorska, połączona z nietypową urodą aktorski sprawia, że Abigail na długo pozostaje w głowie widza.

Drugą aktorką drugoplanową jest lady Sarah, w którą wcieliła się Rachel Weisz. To bardzo bogata postać, jedna znacznie mniej nietypowa, niż Abigail. Budzi ona również w widzu najwięcej empatii. W pewien sposób, można nawet odczuć, że jest to postać bazowa dla całego filmu. Jej motywacje i cele właściwie nie zmieniają się przez cały film. Ewoluują jedynie metody, by je osiągnąć.

Aktorzy których zobaczymy na trzecim planie są dość płaskie. Spełniają swoją rolę, prowadząc narrację w filmie, jednak Faworyta to zdecydowanie show trzech kobiet.

Czy warto? Film Faworyta

Chociaż w Polsce film nie był przesadnie reklamowany, to świat oszalał na jego punkcie, zebrał on rewelacyjne recenzje. Jest to tytuł o ciekawej, chociaż momentami smutnej historii. Nabieramy względem postaci różnych uczuć, a pewne nagłe zmiany akcji sprawiają, że nasze odczucia zmieniają się ze skrajności w skrajność. Jest to produkcja dopracowana i kompletna. Puryści mogą narzekać jedynie na niekonwencjonalne ujęcia oraz niestandardowe oświetlenie, ale to już czepianie się szczegółów.

Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Faworyta [2018] – Online
Prawdziwy tytuł filmu The Favourite
IMDb Ocena 7.7 92926 głosów
TMDb Ocena 7.7 1593 głosów

Director

Obsada filmu

Olivia Colman isQueen Anne
Queen Anne
Emma Stone isAbigail Hill
Abigail Hill
Rachel Weisz isSarah Churchill
Sarah Churchill
Nicholas Hoult isRobert Harley
Robert Harley
Joe Alwyn isSamuel Masham
Samuel Masham
Mark Gatiss isJohn Churchill
John Churchill
James Smith isLord Sidney Godolphin
Lord Sidney Godolphin
Udostępnij0

Podobne tytuły

Wieczorówka [2018] – Online
Girls und Panzer das Finale: Part II [2019] – Online
Searching [2018] – Online
Hanggang Kailan? [2019] – Online
After [2019] – Online
Hotel Mumbai [2019] – Online
Auta 2 [2011] – Online
Berek [2018] – Online
Poms [2019] – Online
Shaft [2019] – Online
Ralph Demolka w internecie [2018] – Online
Źle się dzieje w El Royale [2018] – Online

Zostaw recenzję o filmie:

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website